KOBİ'lerde uygun üretim teknolojisine geçişte ortak girişim mesleki eğitim ve enformasyon ağlarının önemi
  1. Tez No: 63302
  2. Yazar: NACİ ATALAY DAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET KOBİ'lerin küreselleşmiş ekonomik yapıda rekabet edebilme şansları, diğer ülkelerin KOBİ'leriyle işbirliğini gerçekleştirerek kendi olanaklarını diğer ülkelerin KOBİ'leriyle birleştirip, iki uluslararası ortak olarak faaliyette bulunması günümüzde Ortak Girişim (Joint Venture) denilen stratejinin oluşumunu sağlar. Bu strateji ile işletmeler ortaklaşa teknolojik mesleki eğitim ve bilgilendirme ağları ile karşılıklı iletişim olanağını ek bir maliyete katlanmadan elde eder. 1987 - 94 yıllan arasında uygulamaya sunulan programlar çerçevesinde teknolojik tranfser açısından ortak girişimler için önemli bir yere sahip olan BC NET bilgilendirme ağırım denenmesi gerektiği vurgulanmak istenmiştir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde KOBİ'lerde uygun üretim teknolojisine teknolojik transferi kanalları ile ulaşım ve ortak girişim stratejisinin tanıtılmasına yer verilmiştir, ikinci bölümde KOBİ'lerde teknolojik gelişmeye uygun mesleki eğitim ve bu eğitimin gerçekleşmesinde üniversite-sanayi işbirliği konusundaki teorik yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde KOBİ'lerde uygun teknoloji ve teknolojik mesleki eğitimi desteklemek amacıyla bilgilendirme ağlan konusu incelenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü ve son bölümünde ise Kayseri'de faaliyet gösteren KOBİ'lerde uygun teknolojiye geçişte ortak girişim stratejisi, teknoloji mesleki eğitim ve bilgilendirme ağlan programlarının önemine yönelik bir alan çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The competitivenes of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) in a globilizing economy are possible by joining their resources with the SMEs of other countries and operating as two international partners, forming joint ventures. With this strategy, the enterpireses can obtain technological voctional training through information networks without additional costs. Among the programs which were offered between 1987-94 the Business Corporation (BC) Network is especiall needed to be tried which is important for the SMEs for technology transfer. For this porpose in the first part of the thesis obtaining the appropriate technologies for SMEs through technology transfer channels are explained. In the second part the appropriate vocational training along with this technological development and the theoretical approaches with the University-Industry cooperation is explained. In the third part information networks for the appropriate technology in the SMEs and the vocational training is investigated. In the fourth and last part a field study is carried out among SMEs in Kayseri area to find out importance of information networks for the purpose of joint venture strategy for the appropirate technology and technological vocational training.