Personel seçiminde uzman sistemlerin kullanılabilirliği ve bir uzman sistem modeli
  1. Tez No: 67786
  2. Yazar: CUMHUR BURAK TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
SUMMARY Nowadays, owing to the technological successes, computers have facilitated human works in many areas. Today, these machines are widely used in every kind of work. Employee selection is also one of these rational areas in which this facility can be used. The research made for this thesis pointed out that, an example of an integrated personnel selection system to the other human resources (HR) functions is not available in Turkey. A procedure which receives information directly from applicants is also not used. Current selection systems are used after information acquisition from applicants. The purpose of these selection systems is to transfer information to a database and to save them for further usage. Any detailed information on this subject has not been found in the world yet. The first chapter provides an introduction about applying expert system approach to personnel selection activities. Initially, the importance of personnel selection is explained. Then, all examined HR packages, personality and ability tests, that could be integrated with a further application are presented. Finally, a brief description of the proposed model and some goals in planning such a system are given. In the second chapter, a brief description about artificial intelligence is given. In addition to that, the concept of expert system and its necessity are defined. After presenting some advantages and limitations, some development tools are given. Then, the structure of expert systems and their development procedures are arranged in order. In the last part of this chapter, some utilisation areas and application examples are given. In the third chapter, current employee selection procedure is explained with all its aspects. A detailed study about selection manners that are used in three Turkish banks is summarised. In the fourth chapter, some limitations of current employee selection procedure are listed. Then, how a possible usage of expert systems in selection will be, is described. Some advantages and disadvantages of a possible implementation of personnel selection expert system are given. Furthermore, possible difficulties which can be faced with during development period are explained. In the fifth chapter, a detailed expert system model for personnel selection is presented. Then procedures and tasks to be done in using the system are proposed. Finally, the research results are given in the sixth chapter. VISUMMARY Nowadays, owing to the technological successes, computers have facilitated human works in many areas. Today, these machines are widely used in every kind of work. Employee selection is also one of these rational areas in which this facility can be used. The research made for this thesis pointed out that, an example of an integrated personnel selection system to the other human resources (HR) functions is not available in Turkey. A procedure which receives information directly from applicants is also not used. Current selection systems are used after information acquisition from applicants. The purpose of these selection systems is to transfer information to a database and to save them for further usage. Any detailed information on this subject has not been found in the world yet. The first chapter provides an introduction about applying expert system approach to personnel selection activities. Initially, the importance of personnel selection is explained. Then, all examined HR packages, personality and ability tests, that could be integrated with a further application are presented. Finally, a brief description of the proposed model and some goals in planning such a system are given. In the second chapter, a brief description about artificial intelligence is given. In addition to that, the concept of expert system and its necessity are defined. After presenting some advantages and limitations, some development tools are given. Then, the structure of expert systems and their development procedures are arranged in order. In the last part of this chapter, some utilisation areas and application examples are given. In the third chapter, current employee selection procedure is explained with all its aspects. A detailed study about selection manners that are used in three Turkish banks is summarised. In the fourth chapter, some limitations of current employee selection procedure are listed. Then, how a possible usage of expert systems in selection will be, is described. Some advantages and disadvantages of a possible implementation of personnel selection expert system are given. Furthermore, possible difficulties which can be faced with during development period are explained. In the fifth chapter, a detailed expert system model for personnel selection is presented. Then procedures and tasks to be done in using the system are proposed. Finally, the research results are given in the sixth chapter. VI
Özet (Çeviri)
ÖZET Çağımızda, sürekli gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlar, her geçen gün insanların yaptıkları işleri biraz daha kolaylaştırmaktadırlar. Hemen her alanda kullanılır hale gelen bilgisayarların, personel seçimi çalışmalarının daha etkin ve sağlıklı yürütülebilmesi için de kullanılması, oldukça akılcı olmaktadır. Yapılan araştırma neticesinde, Türkiye'de, gerek mevcut insan kaynaklan paket programlarında yer alan seçim ile ilgili modüllerde, gerekse de sadece personel seçimine yönelik olarak kullanılan paket programlarda, adaylardan bilgilerin doğrudan alınmasını sağlayan ve diğer insan kaynaklan çalışmaları ile entegre olan bir sisteme rastlanamamıştır. Mevcut sistemler, iş için başvuran adaylarla ilgili bilgiler elde edildikten sonra devreye girerek, mevcut bilgilerin bir veri tabanına aktarılmasını, bu şekilde de bilgilerin saklanmasını ve takibini amaçlamaktadırlar. Dünyada da adaylarla ilgili (mülakat hariç) tüm bilgilerin, yine adayların kendileri tararından bilgisayar ortamına girildiği ve bu bilgilerin bir uzman sistemle değerlendirilerek eleme yapıldığı entegre bir sisteme veya bunun modeline ayrıntıları ile ulaşmak mümkün olmamıştır. Tezin birinci bölümünde, personel seçimi çalışmalarının uzman sistem yaklaşımı ile yürütülmesini amaçlayan bu proje hakkında, fikir verebilecek bir giriş yapılmıştır. Öncelikle, personel seçiminin işletmeler için ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Daha sonra tezin hazırlanması sırasında incelenen insan kaynaklan paketleri ve oluşturulan modele entegre edilebilecek kişilik ve yetenek testleriyle, bunları pazarlayan şirketler ve şahıslar sunulmuştur. Giriş bölümünün son kısımlarında kısaca önerilen modelden bahsedilmiş ve bu modelin tasarlanmasındaki amaçlar sıralanmıştır. İkinci bölümde, yapay zekâdan kısaca bahsedilmiş ve uzman sistemlere geçilmiştir. Uzman sistem kavramı ve bu sistemlere ihtiyaç duyulmasının nedenleri, detayıyla ortaya konmuştur. Bu sistemlerin avantaj ve dezavantajlarından bahsedildikten sonra uzman sistem oluşturma araçlarının neler olduğu sıralanmıştır. Daha sonra uzman sistemlerin yapısı ve geliştirme süreci anlatılmıştır. Bölümün sonunda da uzman sistemlerin kullanım alanları ve bazı uygulamalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, klasik personel seçim süreci tüm yönleri ile incelenmiş, halihazırda firmalar tarafından seçim işleminin nasıl yapıldığı analiz edilmiştir. Analiz yapılırken, Türkiye'de faaliyet gösteren üç banka örnek olarak alınmıştır. Bu firmalar, seçim çalışmalarında kullandıkları metotlar ve sistemler bazında incelenmişlerdir. Dördüncü bölümde, klasik personel seçimi çalışmalarının yetersizlikleri ortaya konarak seçimde uzman sistemlerin muhtemel kullanımlarının nasıl olabileceği hakkında bir fikir verilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, uzman sistemler kullanılarak geliştirilebilecek bir sistemin muhtemel avantaj ve dezavantajları belirtilmiş, böyle bir uzman sistemin geliştirilmesi ve kurulması sırasında ne tip problemlerle karşı karşıya kalınabileceği anlatılmıştır. iv