İç güvenlikte kullanılacak insansız hava aracı seçiminde analitik hiyerarşi metodunun kullanılması
Selection of unmanned aerial vehicle for law enforcement via using analytic hierarchy method
  1. Tez No: 235453
  2. Yazar: İHSAN ÖZGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsansız hava araçlarındaki (İHA) gelişmelere paralel olarak İHA'ların askeri ve sivil alanda kullanımları yaygınlaşmıştır. İHA'ların insanlı hava araçlarına göre daha verimli olmaları, işletim maliyetlerinin düşük olması ve en önemlisi insan hayatını riske atmamalarından dolayı iç güvenlikte de kullanılabilirliği ortaya çıkmıştır. İç güvenlikte İHA'lar, keşif gözetleme, hedef belirleme ve görsel istihbarat amaçlı kullanılabilmektedir.Bu çalışma kapsamında iç güvenlikte en etkin bir şekilde kullanılacak İHA, beş alternatif arasından, en çok kullanılan Çok Kriterli Karar Verme Metotlarından biri Analitik hiyerarşi metodu kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Seçimde kullanılacak kriterler uzman görüşleri alınarak belirlenmiş hiyerarşi modeli oluşturulmuştur. Yine bu kriterlerin ve alternatiflerin ikili karşılaştırmalarında, İHA sistemleri üzerinde uzmanlaşmış personelin tecrübelerinden yararlanılmıştır. Uygulamalar ve sonuç elde edilirken Expert Choice 11.5 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With respect to improvements in Unmanned Aerial Vehicle (UAV) technology, military and civilian applications of the UAV?s become widespread. Due to the effectiveness, low maintanence costs of the UAVs with respect to manned aerial vehicles, and more importantly having no risk of losing human life make UAV?s applicaple in law enforcement. In law enforcement, UAV?s may be used in observation, reconnaissance, target designation, and visual intelligence.In the scope of this study the most effective UAV to be used in law enforcement, is tried to be determined among five UAV alternatives via using Analytic Hierarchy Process Method, one of the most popular Multi Criteria Decision Making Methods. The criteria are determined and hierarchy is constructed by means of experts opinions. And also while doing pairwise comparisons of those criteria and alternatives the experience of UAV experts and personnel are exploited. In this study Expert Choice 11.5 software is used.