Kanser tanısı alan yetişkinlerde hastalık algısı ve duygu durumun incelenmesi
Investigation of disease perception and emotion in adults with a cancer diagnosis
  1. Tez No: 677867
  2. Yazar: EVRİM GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada hastalık algısı ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18 yaş ve üzeri kanser tanısı almış bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara Hastalık Algısı Ölçeği, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği bir anket formu şeklinde internet üzerinden ve yüzyüze görüşmelerle uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadın katılımcıların bağışıklık puan ortalamalarının erkek katılımcılardan daha yüksek puanlar aldığı, cinsiyete göre depresyon ve anksiyetede farklılaşma görülmediği; depresyon ile akut/kronik süre, sonuçlar, duygusal temsiller ve hastalık belirtileri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Depresyon ile kişisel kontrol arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Anksiyete ile akut/kronik süre, duygusal temsiller, hastalık belirtileri ve ile yaş arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Anksiyete ile kişisel kontrol arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulgulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlar tartışılmış olup önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between illness perception and anxiety and depression was investigated. The sample of the study consists of individuals who are 18 years of age and older diagnosed with cancer. The Perception of Disease Scale, Beck Anxiety and Beck Depression Scale were administered to the participants in the form of a questionnaire via internet and face-to-face interviews. In this study, in which the relationship between illness perception and anxiety and depression was examined, the data obtained were analyzed with the SPSS 22.0 program.