Investigation of factors influencing problematic internet use, and development of the application 'hep' to regulate university students' problematic internet use
Problemli ı̇nternet kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımlarının düzenlenmesi için 'hep' uygulamasının geliştirilmesi
- Tez No: 677866
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın, problemli İnternet kullanımıyla ilgili iki alt amacı vardır. Birinci amaç, lisans öğrencilerinin İnternet kullanım davranışlarını kullanım alışkanlıkları ve problemli davranışlar açısından kapsamlı bir şekilde tanımlamak ve lisans öğrencilerinde öz düzenleme, erteleme ve akademik başarının problemli İnternet kullanım davranışına etkilerini araştırmaktır. İkinci amaç ise öz düzenleme kapsamında etkili bir İnternet kullanım programı (hEp) geliştirmek, kullanılabilirliğini değerlendirmek ve tasarım özelliklerini ortaya koymaktır. İlk aşamada 479 lisans (291 kadın, 188 erkek) öğrenciden kesitsel veri toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama ve ilişkisel araştırmalardan yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların problemli Internet kullanımları akademik İnternet kullanım süreleri ile negatif, sosyal ve eğlence amaçlı İnternet kullanım süreleri ile pozitif ilişkilere sahiptir. Ek olarak, problemli İnternet kullanım faktörleri doğrudan ve dolaylı olarak öz düzenleme, akademik erteleme değişkenleri tarafından yordanmakta ancak not ortalaması (GPA) ile yordanmamaktadır. İkinci aşamada ise, geçmiş çalışmalarda eksikliği vurgulanan, problemli Internet kullanım davranışlarını düzenleyerek akademik performansı artırmayı amaçlayan, öz-düzenleyici etkili bir İnternet kullanım uygulaması (hEp) geliştirmek ve kullanılabilirlik, algılanan etkililik ve tasarım özelliklerini belirlemek amacıyla tasarım tabanlı araştırma kullanılmıştır. Çalışmanın bu aşaması 6 adımdan, 2 pilot çalışma, 3 ardışık döngü ve son tasarımdan oluşmuştur. Ana döngülerde, her döngüde en az 4 katılımcı yer almıştır ve toplamda 16 farklı katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar döngü/lerde en az 3 hEp oluşturmuşlardır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ile hEp mobil uygulamasının kullanılabilirliği, algılanan etkililiği ve tasarım ilkelerine ilişkin bulgular sunulmuş ve literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Gelecekteki çalışmalar için öneriler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has two sub-purposes that related to problematic Internet use (PIU). The first purpose is to comprehensively describe undergraduates' Internet use behaviors in terms of use patterns and problematic behaviors, as well as to investigate the effects of self-regulation, procrastination, and academic achievement on problematic Internet use behavior. The second purpose is to develop an effective Internet use program (hEp) within self-regulation context, evaluate its usability, and present its design characteristics. In the first stage, cross-sectional data were gathered from 479 undergraduates (291 females, 188 males). Survey and correlational research were utilized. PIU has negative relationship with undergraduates' academic Internet usage time, and positive relationships with their social and recreational Internet usage time. In addition, PIU factors are predicted by self-regulation, academic procrastination variables, but not by GPA. In the second stage, design- based research was used to develop a self-regulating effective Internet usage application (hEp), for increasing academic performance by regulating PIU behaviors, which's deficiency were emphasized in previous studies, and to determine usability, perceived effectiveness and design features. This stage consisted of 6 steps, 2 pilot studies, 3 consecutive cycles and the final design. In main cycles, at least 4 participants were involved in each cycle and a total of 16 unique participants were involved in the study. Participants created at least 3 hEps in the cycle/s. Semi- structured interviews conducted. Findings regarding the usability, perceived effectiveness, and design principles of hEp were presented and discussed in line with the literature. Suggestions provided for future studies.