Fikret Amirov, hayatı, eserleri ve keman için '4 parça' isimli bestesinin teknik ve yoruma dayalı incelenmesi
Fikret Amirov, biography, works and analysis of his composition for violin titled as '4 pieces' based on technique and interpretation
  1. Tez No: 677905
  2. Yazar: VUGAR GURBANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÖZÜBEK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
20. yüzyıl Azerbaycan müziğinin önemli bestecilerinden olan Fikret Amirov'un keman için“4 Parça”isimli bestesinin konu edildiği bu çalışma; 20. yüzyıl Azerbaycan müziğinin gelişimini, bestecinin hayatını, eserlerini, keman için yazmış olduğu eserlerin teknik ve yoruma dayalı incelemesinin sunulduğu bölümleri içermektedir. Çalışmada, Fikret Amirov'un Azerbaycan müzik tarihindeki önemi, yenilikleri, araştırmaya konu olan eserler ele alınmış, bu esnada Azerbaycan Türkçesi ve Türkçe kaynaklardan olduğu kadar Rusça yazılmış kaynaklardan da yararlanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde araştırmaya konu olan eserler ayrı ayrı incelenerek, karşılaşılabilecek teknik zorluklara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the composition of Fikret Amirov, one of the important composers of 20th century Azerbaijani music for violin, titled as“4 Pieces”- includes the development of 20th century Azerbaijani music, the life of the composer, his works along with its technical and interpretive analysis. In the study, the importance of Fikret Amirov in the history of Azerbaijani music, his innovations and the works that are the subject of the research were discussed, while studies written in azerbaijani and turkish as well as russian sources were used. In the last part of the study, the works that are the subject of the study are examined separately and suggestions are given for the technical difficulties that may be encountered.