Orman işletme müdürlüğünde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri bilinç düzeyinin araştırılması(Çankırı ili örneği)
Research on the awareness level of occupational health and safety measures of workers working in the forest management directorate (Cankiri province example)
  1. Tez No: 677914
  2. Yazar: AYŞE NUR TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada birçok alanda gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Artan teknolojinin etkisiyle birlikte bütün işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği konusu önem arz ederek gelişim göstermiştir. Üretimin ve üretmenin devamlılığının sağlanması verimli bir şekilde gerçekleşmesi için iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi sahibi olmaya, bu kavramın prosedürlerini uygulamaya, bu kavram hakkında gerekli uzman grubun oluşturulması ve eğitimlerin gerçekleştirilmesi konularına ihtiyaç vardır. Öncelikli olarak işçi sağlığı ve güvenliği dikkate alınarak gerçekleştirilen işlemler önem arz eder. Araştırmada Çankırı İli Orman İşletme Müdürlüğünde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği araştırılmıştır. Çalışanların görev aldığı yerel yönetimlerde maruz kaldığı sorunlar, iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgileri, bu konu hakkında alınan tedbirler, iş sağlığı ve güvenliği hususunda gerçekleştirilen eğitimler, prosedürler ve uygulamalar doğrultusunda çalışanların tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada birebir şekilde anket yöntemi tekniği uygulanmıştır. Anket iki kısımdan oluşmaktadır. Öncelikli olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için gerekli bilgiler sunulmuştur. İkinci kısımda ise iş sağlığı ve güvenliği konusu hakkında 25 adet soruya yer verilmiştir. Katılımcıların bu sorulara eksiksiz bir şekilde cevap vermeleri istenmiştir. Sonrasında gerekli istatistiki analizler gerçekleştirilerek katılımcıların eğitim durumu ve çalışma sürelerine göre karşılaştırmalar ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda; ankette yer alan soruların katılımcıların eğitim durumuna ve çalışma süresine göre farklılık ve değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Bu durumun sonuçlarına göre de çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of industry and technology, developments have started to occur in many areas all over the world. With the effect of increasing technology, the issue of occupational health and safety has developed in all businesses. In order to ensure the continuity of production and generation, it is necessary to have knowledge about occupational health and safety, to apply the procedures of this concept, to form the necessary expert group about this concept and to carry out trainings. İnitally it is important to take into account the health and safety of workers. Occupational health and safety of workers working in Çankırı Provincial forestry operation directorate were investigated in the study. It is aimed to determine the attitudes of the employees in line with the problems that the employees are exposed to in the local governments where they work, their information about occupational health and safety, the measures taken on this issue, the trainings, procedures and practices on occupational health and safety. In the study, one-to-one survey method technique was applied. The survey consists of two parts. İnitially, necessary information was presented to determine the demographic characteristics of the participants. In the second part, 25 questions about occupational health and safety were included. Participants were asked to give complete answers to these questions. Following, necessary statistical analyzes were carried out and comparisons were made according to the educational status and working time of the participants. As a result of the study; It has been determined that the questions in the survey differ and vary according to the education level and working time of the participants. Various guidelines have been developed according to the results of this situation.