Kenar ağlarında uyuşumsuz ölçülerin klasik uyuşumsuz ölçü testleri ve m-kestirimi yöntemiyle belirlenmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 67793
  2. Yazar: MUSTAFA BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Uyuşumsuz ölçüleri belirlemek için iki temel yaklaşım vardır: Klasik uyuşumsuz ölçü testleri (Baarda'nın data-snooping, Pope'nin x testi) ve Robust yöntemler. En Küçük Kareler Yönteminin uyuşumsuz ölçülerin bozucu etkilerini uyuşundular üzerine yaydığı ve uyuşumsuz ölçülere karşı duyarlı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bu yönteme dayalı olarak geliştirilmiş olan Baarda ve Pope testlerinin de uyuşumsuzları belirlemede başarısız kaldığı iddia edilmektedir. Özellikle; eğer ölçüler birden fazla uyuşumsuz içerdiği zaman, bu klasik uyuşumsuz ölçü testlerinin başarısının düştüğü ileri sürülmektedir. Böylesi durumlarda robust yöntemlerin uygulanması önerilmektedir. Bu çalışmada bu tartışmalar jeodezik temel ağların bir kesimini oluşturan bir kenar ağında araştırılmıştır. Bunun için yapay olarak 7 noktalı bir kenar ağı oluşturulmuştur. Yapay kenarlara yapay olarak üretilmiş normal dağılmış rasgele gözlem hataları eklenerek kenar ölçüleri elde edilmiştir. Robust M-Kestirimi için Andrews'un ağırlık fonksiyonu seçilmiştir. Kirletilmiş kenar ölçüsü elde etmek için yapay kenarlara sırasıyla 4a, 6a ve 8a büyüklüğünde kaba hatalar eklenmiştir. Uyuşumsuz ölçüler rastgele değil, tüm kenarlar uyuşumsuz olabilecek şekilde düzenlenmiştir. Diğer bir deyişle rastgele bir kenar kaba hatalı ölçü olarak seçilmemiş sırasıyla tüm kenarlar uyuşumsuz ölçü olarak ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ölçüler tek bir kaba hata içeriyorsa, Baarda testi ile genel olarak belirlenebilmekte, Pope testi ile belirlenememektedir. Test yöntemlerinin başarısı a anlamlılık düzeyine, ölçülerin geometrik yapışma, serbestlik derecesine ve kaba hatanın büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Serbestlik derecesi ve kaba hatanın büyüklüğü arttıkça basan oranı artmaktadır. Kaba hatanın büyüklüğü 3 a' ya yaklaştıkça Baarda testinin başarısı azalmaktadır. Pope testinin güvenilirliği çok zayıftır. Buna karşılık Andrews'un M-Kestirimi beklenen başarıyı vermemiştir, varyans belli iken basan oranı Baarda yöntemininkinden daha düşüktür. Varyans belli değilken basan oranı Pope testininkinden daha yüksektir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two basic approaches to determine outliers; these are, Conventional Iterative Outlier Detection Procedures (e.g. data-snooping of Baarda, x test of Pope) and Robust Estimation methods. As known, the Least Squares Estimation (LSE) method is very sensitive to outliers and it spreads the influence of the outliers upon the good observations. So, Baarda and Pope test methods derived from LSE can be thought as unsuccessful methods on outlier detection. It is asserted that incase of more than one outlier, these Conventional Iterative Outlier Detection Procedures become inefficient. In this situation Robust Estimation Methods are suggested to be applied In this study, above mentioned discussions are tried on a trilateration network structured artificially with 7 sites. Distance measurements are derived by adding the random observation errors to simulated distances. Andrews' weighted function for M-Estimation Method was used. Blunders which are 4a, 60 ve 8a magnitude are added to simulated distance measurements for derivation of contaminated distance measurements. All distance measurements are contaminated one by one then two by two without random selection. As a result of this study we can say that; if there are only one outlier, Baarda test method is efficient enough but not Pope test method. The efficiency of test methods depends on the level significance a, the geometrical structure of observations, degrees of freedom and the magnitude of blunders. The increasing of the degrees of freedom and the magnitude of blunders also increase the efficiency. Baarda test method becomes less efficient; if the blunder approaches to 3a. The reliability of Pope test is very weak. Andrews' M-Estimation did not give the expected results; if the a priori a is known, Baarda test method is more efficient but if the a priori a is unknown, it is more efficient than Pope test. VI