Robust kestirim ve nirengi ağlarına uyarlanması
  1. Tez No: 29278
  2. Yazar: AHMET OĞUZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Günümüzde, En Küçük Kareler Kestirimi' ne seçenek olarak geliştirilen Robust (Sağlam) Kestiririnden mesleki yayanlarda sakça söz edilmektedir. Bilindiği gibi En Küçük Kareler Kestirimi ölçü kümesinde bulunan uyuşumsuz ölçülere karsa çok duyarladar. Bundan dolaya En Küçük Kareler Kestirimi öncesinde, ölçü kümesi içindeki kaba hataların ayaklanmasa için çeşitli istatistiksel testler (Baarda'nan Data-Snooping testi, Pope'nin Tau testi ve t-testi) uygulanmaktadar. Uygulanan testlerin hepsinin ayna sonucu vermediği yapılan uygulamalaran sonucunda açıkça görülmektedir. Bir test yöntemine göre uyuşumsuz olan ölçü diğer test yönteminde veya yöntemlerinde uyuşumlu çakmaktadar. Ayraca uygulanan testlerin uyuşumsuz ölçüleri ayırma gücü yapılan kaba hatanın büyüklüğüne göre değişmektedir örneğin kaba hatası 30 'dan küçük olan kaba hataların ayıklanması oldukça güçtür. îste bu yüzden uyuşumsuz ölçülerden etkilenmeyen pekçok Robust Kestirim prosedürleri geliştirilmiştir. Seçilen bir amaç fonsiyonuna bağlı olarak, Robust Kestirim yöntemi yinelemeli En Küçük Kareler Kestirimi algoritmasa ile uygun çözümler vermektedir. İterasyonun nerede kesileceğine son iki yineleme sonucun da bulunan ağırlıkların yakınsaması görüldüğünde karar verilir. Bu genel bilgilerin ışıgı altında, jeodezik bir ağda (kenar ve doğrultu ölçüleri olan) hem En Küçük Kareler Kestirimi ve uyuşumsuz ölçü testleri hem de değişik amaç fonksiyonlara yardımıyla türetilen Robust Kestirim yöntemleri uygulanmış ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays,“Robust Estimation”which has been developed as an alternative to the“Least Squares Estimation”is frequently told about in the professional papers. As known, the Least Squares Estimation is very sensitive to“outliers”. Therefore, in order to remove outliers which are included in the sample, several test methods (e.g., Baarda's and Pope's methods, and t-test) are performed before the Least Squares Estimation. That the so called methods give diffrent results can clearly be seen after performing them. The observed value which is suspected as an outlier is removed according to the one method while it is not according to the other one Moreover, which method dedects well is subject to the magnitudes of gross errors. For example, the outliers whose gross errors are less then 3a are rather difficult to dedect. Thus, several Robust Estimation procedures which are not affected by outliers have been developed Depending on an aim function, Robust Estimation gives appropriate results associated with an iteratively Least Squares Estimation process will be ended is decided with respect to the results of last two repetitions where weights converge. Considering the general information above, both Least Squares Estimation with tests on dedection of outliers and Robust Estimation Methods which are derived by means of different aim functions has been performed by using the measurements of a geodetic network distance and direction observations of which are available.