Yükseköğretimde alevilik programları: Türkiye, Almanya ve Avusturya örneği
Alevism programs in higher education: Example of Turkey, Germany and Austria
  1. Tez No: 677935
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Alevilik eğitimi çalışmaları Türkiye yükseköğretiminde yalnızca lisansüstü programlar düzeyinde yürütülürken Almanya ve Avusturya yükseköğretiminde hem lisans hem de lisansüstü programlarda sürdürülmektedir. Türkiye'deki lisans programlarında Alevilik eğitiminin veya İlahiyat fakültelerinde Alevilik derslerinin yer almamasında okullarda Alevilik derslerinin olmaması önemli etkendir. Almanya ve Avusturya'da lisans eğitimi mezunlarının okullarda Alevilik dersleri için“Alevilik Din Eğitimi”öğretmeni olarak görevlendirilmesinden kaynaklı bu ülke yükseköğretimlerinde Alevilik eğitimi lisans programlarında yer almaktadır. Buna karşılık Türkiye'de lisansüstü programlarda var olan Alevilik ve Bektaşilik araştırmaları bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler ise yükseköğretimde akademisyen olarak görevlendirilebilmektedir. Türkiye'de lisansüstü programlarda yürütülen Alevilik çalışmaları ile Almanya ve Avusturya'da yürütülen hem lisans hem de lisansüstü eğitim olarak Alevilik, ülkelerin eğitim sistemleri ve okullarda yürütülen din eğitimi ile doğrudan ilişkilidir ve Alevilik eğitiminin lisans ve lisansüstü programlar olarak yükseköğretimde nasıl yer aldığına/alacağına etki etmektedir. Hâlihazırda Türkiye'de 4 üniversitede Alevilik lisansüstü eğitim programı uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye, Almanya ve Avusturya üniversitelerindeki Alevilik programlarının gelişim süreci, yürütülme şekli ve istihdam olanakları ele alınmaktadır. Alevilik çalışmalarının tarihçesi ve bu çalışmaların nasıl yapıldığı da bu tez çalışmasında ele alınan konulardan biridir. Özetle bu çalışmanın içeriğini, yükseköğretimde ve okullardaki Alevilik eğitimi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alevism education is one of the most discussed topics in Turkey recently. The compulsory Religious Culture and Moral Knowledge course in Turkey is constantly compared with the Alevism education given in schools in Germany and Austria. The place of Alevism in higher education in Turkey and the place of Alevism in higher education in Germany and Austria are another subject of discussion. The absence of Alevism lessons in primary and secondary education can be cited as a reason for the absence of Alevism education in undergraduate programs in Turkey or Alevism lessons in theology faculties. Since graduates of bachelor education are assigned as“Alevism Religious Education”teachers in schools, Alevism education is included as bachelor program in German and Austrian higher education. On the other hand, students studying in Alevism and Bektashism studies programs that exist in graduate programs can be employed as academicians in Turkish higher education. Alevism education in graduate programs in Turkey and Alevism education in both bachelor and graduate programs in Germany and Austria are directly related to the education systems of the countries and religious education carried out in schools, and it is directly related to how Alevism education is/will be included in higher education as bachelor and graduate programs. Currently, Alevism graduate education program is implemented in 4 universities in Turkey. The development process, execution and employment opportunities of Alevism programs in universities in Turkey, Germany and Austria are discussed in this thesis. The history of Alevism studies and how these studies were conducted is also one of the topics dealt with in this thesis. In summary, Alevism education in higher education and schools constitutes the content of this study.