Q-bant uydu kanal modeli için uyarlamalı modülasyon-kodlama
Adaptive modulation-coding for Q-band satellite channel model
  1. Tez No: 677943
  2. Yazar: ERKUT BASTIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, en yaygın Yayılım Zayıflaması Azaltma Yöntemlerinden (FMT) olan ve bant genişliği verimliliği, kesintisizlik, güç sarfiyatı verimliği gibi avantajları bulunan, Uyarlanabilen Kodlama ve Modülasyon (UMK) tekniği incelenmiştir. Aynı kanal yapısında Sabit Kodlama ve Modülasyon (SMDK) tekniği de kullanılmış bant-genişliği verimi, kesintisizlik oranı, toplam hata miktarı ve çerçeve hata oranı (FER) parametreleri UMK ile karşılaştırılmıştır. Kanalın dinamikliğini ve gerçekliğini korumak için Q-bantta alınan sinyal gücü ile oluşturulmuş kanal yapısı kullanılmıştır. Kanal modellemesi ve alıcı-verici sistem yapısı MATLAB programında oluşturulmuştur. Kanal yapısını ve değişkenliğini oluşturmak için Markov-Zinciri yöntemi kullanılmıştır. İletim hattındaysa DVB-S2'de verilen modülasyon, kodlama oranları ve çerçeve yapısı kullanılmıştır. ACM tekniği kullanılırken modülasyon ve kodlama oranı değiştirilmiştir. FCM tekniğindeyse modülasyon sabit tutulmuş, kodlama değeri değiştirilmiştir. UMK ve SMDK karşılaştırıldığında bant verimliliği sırasıyla 4.02 b/s/Hz ve 3.89 b/s/Hz çıkarken, kesintisizlik oranı sırasıyla %99,34 ve %94,1 olarak hesaplanmıştır. UMK tekniği kullanılan sistemlerin bant verimliliğinin %3, kesintisizlik oranınsa %5,5 daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this paper, one of the most common fade mitigation techniques (FMT) Adaptive Coding and Modulation (ACM), which has some advantageous properties like bandwidth efficiency, availability, low error rate, power consumption efficiency, is investigated. For the same channel structure, Fixed Coding and Modulation is also used and its band efficiency, availability, total error quantity and frame error rate are compared against ACM. For protecting the channel dynamism and reality the channel, which is created by received signal at Q-band is used. Channel model, transmitter-receiver system structure is generated at MATLAB. For creating the channel structure Markov-Chain is used. For transmission modulations, code rate and frame structure given in DVB-S2 are used. While applying ACM technique both modulation and code rate are adapted. For FCM, modulation kept stabile and code rate is adapted. When ACM and FCM are compared, band efficiencies are calculated as 4.02b/s/Hz and 3.89b/s/Hz; availabilities are calculated as 99.34% and 94.1%, respectively. The band efficiency and availability of FCM is about 3% and 5.5% less than ACM, respectively.