Yeni medyada mahremiyetin dönüşümü: Instagram'da özel alanın sembolik inşası
Transformation of privacy in new media: Symbolic construction of private space in Instagram
- Tez No: 677944
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada“sunumcular”,“moda ve yaşam tarzcıları”ve“makyajcılar”şeklindeki 15 Instagram kullanıcı tiplemesinin sosyal medyadaki kullanım, tutum ve açıklamaları mahremiyet bakımından incelenmiştir. Toplumsal dönüşüm sürecinde Batı'da meydana gelen bir dizi değişiklik mahremiyete etki etmiştir. Yeni teknolojilerin gelişmesiyle toplumdaki değer, inanç ve norm sistemleri değişime uğramıştır. Çalışmada, mahremiyet çerçevesinde modern ve postmodern toplumdaki kamusal ve özel alan tartışmaları incelenmiştir. Ardından sembolik inşa, yeni medya teknolojileri, sosyal medya ve benlik ekseninde irdelenmiştir. Bu kapsamda, belgesel tarama tekniği ile betimsel istatistik ve tarama modelleri kullanılarak 682 Instagram paylaşımı SPSS programı ile analiz edilmiştir. Tiplemelerin mahremiyet ve Instagram kullanımları bakımından yapılan veri analizine göre mekân boyutu açısından kamusal alandaki paylaşımların (%57,2), özel alanda yapılan paylaşımlara (%30,8) ve yarı özel alanda yapılan paylaşımlara (%12) oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Etkinlik türünde en çok boş zaman etkinliği (%62,6) kategorisinde yapılan paylaşımlara rastlanılmıştır. İlişki türünde ise tiplemelerin yalnız bulunduğu görselleri, paylaştığı nesneleri ve manzara fotoğraflarını içeren ilişki yok (%63,5) kategorisinde en çok paylaşımda bulundukları belirlenmiştir. Toplamda 31 bin 418 yorumun incelendiği çalışmada %87,47 oranında olumlu yorum yapıldığı saptanmıştır. Tiplemelerin özelde kendi aralarında ve genelde ise diğer tiplemeler ile ortak sunum ve görünümlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage, attitude and explanations of 15 Instagram user typecastings such as“presenters”,“fashion and lifestyle makers”and“make-up makers”were examined in terms of privacy. A series of changes that took place in the West during the social transformation process have affected privacy. With the development of new technologies, the value, belief and norm systems in society have changed. In the study, discussions of public and private spheres in modern and postmodern society within the framework of privacy are examined. Then symbolic construction, are examined as part of new media technologies, social media and the self. In this context, 682 Instagram posts were analyzed with SPSS program by using documentary scanning technique, descriptive statistics and scanning models. According to the data analysis made in terms of privacy and Instagram usage of the typecastings, it was determined that the shares in the public sphere (57.2%) are more than the posts made in the private sphere (30.8%) and the posts made in the semi-private sphere (12%) in terms of place dimension. In the activity type, the posts made in the category of leisure time activities (62.6%) were the most common. In the relationship type, it was determined that the typecastings shared the most in the no relation (63.5%) category which includes the images they share alone, the objects they share and the landscape photographs. In the study, in which a total of 31 thousand 418 comments were examined, it was found that 87.47% positive comments were made. It has been seen that the typecastings have common presentations and appearances with each other in particular and with other typecastings in general.