Gabriel Tarde'ın toplum anlayışında imitasyonun zemini
The ground of imitation in Gabriel Tarde's understanding of society
- Tez No: 677947
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Durkheim'la yaptığı polemiğin sınırları dahilinde ciddiye alınan, kendi döneminde yeterince ilgi görmeyen Tarde 20. yüzyılın sonlarına yaklaşırken kendini tekrar bize gösteriyor. Son dönemde sosyoloji ve felsefe alanında sürekli atıf yapılan düşünür farklı bakışları doğurabilen büyük bir potansiyel yarattığı için giderek daha önemli hale geliyor. 21. yüzyılda sosyal bilimler dünyasının girdiği dönemeçte sosyolojiyi, artık Tarde'sız düşünmek imkânsız. Bu nedenle tezi yazarken amacım, sui generis bir antite olarak toplum tanımının dışına çıkabilme fırsatını Gabriel Tarde'la birlikte yeni baştan düşünmektir. Tarde, birey ve toplum gibi, ana akım klasik sosyolojinin birbirinin karşısına yerleştirdiği kavramları, birbirinin içine geçirir. Bu çalışma Evrensel Tekrar Yasası'nın toplumsal alandaki yansıması olan taklit kavramının temellendirilmesi ile ilgilenecektir. Bunun için iki motor güç olarak arzu ve inanç, teklik-çokluk ilişkisi, tekrar, karşıtlık ve adaptasyon kavramları yakından incelenecektir. Taklidin toplumsal dünyada merkezi bir yerde konumlanmasını sağlayan süreçlere değinmek için, monadoloji kavramı ve Leibniz'in uzay anlayışı tartışılacak, 19. yüzyıl sonu Fransa'daki toplumsal gelişmelerin Tarde'ın çalışmalarına etkisi bakımından Dreyfus Olayı ve o dönemin sanat gündemine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Tarde, who was taken seriously within the limits of his polemic with Durkheim and did not receive enough attention in his time, reveals himself to us as we approach the end of the 20th century. The thinker, who is constantly referred to in the field of sociology and philosophy, is becoming more and more important because he creates a great potential that can generate different views. It is impossible to think of sociology without Tarde at the turn of the 21st century social sciences world. Therefore, when I write my thesis, my aim is to reconsider with Gabriel Tarde the opportunity to go beyond the definition of society as a sui generis entity. Tarde interlocks concepts that mainstream classical sociology has placed opposite each other, such as the individual and society. This study will deal with the foundation of the concept of imitation, which is the reflection of the Universal Law of Repetition in the social field. For this, the concepts of desire and belief, uniqueness-multiplicity, repetition, opposition and adaptation as two motor forces will be examined closely. The concept of monadology and Leibniz's understanding of space will be discussed in order to address the processes that enable imitation to be placed in a central place in the social world, and the Dreyfus Incident and the art agenda of that period will be discussed in terms of the effect of social developments in France at the end of the 19th century on Tarde's work.