Avrupa'da göçmen suçluluğu üzerine yapılan ampirik araştırmaların sistematik derlemesi
Systematic review of empirical studies on immigrant criminality in Europe
  1. Tez No: 677948
  2. Yazar: NUR ŞİRİN ATSIZELTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada göçmenlerin suç faili olmasına ilişkin Avrupa'da yapılan ve İngilizce yayınlanan ampirik araştırmaların sistematik derleme yöntemiyle fotoğrafı sunulmaya çalışılmıştır. Öncelikle Avrupa'daki göçmen yaklaşımı açıklanmakta, daha sonra teorik yaklaşımlarına ağırlık vermek kaydıyla göçmen suçluluğu araştırmalarının özellikleri, yöntemleri ve sınırları sistematik olarak sunulup tartışılmaktadır. Derleme kapsamındaki araştırmalarda, büyük çoğunluğunun nicel araştırma olması dışında hakim bir yöntem yoktur. Hipotezler ve yöntemler konusunda engin bir çeşitlilik vardır. Bulgularına baktığımızda literatür; göçmenlerin homojen bir grup olmadığını, beraberlerinde getirdikleri arka plan özelliklerden çok göç ettikleri ev sahibi toplum ile girdikleri ilişki ve oraya adapte olma süreçlerinin suç fenomeni üzerinde daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Migrant criminality studies conducted in Europe and published in English are illustrated in this study with systematic review method. Firstly, the treatment of refugees in Europe will be explained and then migrant criminality studies' qualities, methods and limitations will be presented systematically and discussed with an emphasis on theoretical approaches. There is no overarching method in the studies within the scope of the review except the fact that most of them are quantitative studies. There is great diversity in terms of hypotheses and methods. When we look at the results, literature shows that immigrants are not a homogenous group and that their relations with the host society and their adaptation processes are much more influential on the crime phenomenon rather than the background qualities they brought along with them.