Otomobiller için yenilikçi hava kanallı koltuk tasarımı ve prototip imalatı
Innovative air channel seat design and prototype manufacturing for automobiles
  1. Tez No: 677946
  2. Yazar: AHMET İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Otomotiv sektöründe teknolojinin ilerlemesi ile birlikte taşıt kullanıcılarının araçtan konfor beklentileri giderek artmaktadır. Sürücüler araçta ergonomik konforun dışında termal konfora da dikkat etmektedirler. Sıcak ve soğuk havalarda aracın, koltuk ve direksiyon gibi sürüş anında, insan vücudu ile temas halinde olan ve araç iç trim sıcaklıkları termal konforu etkilemektedir. Tez konusu; Otomobiller için yenilikçi hava kanallı koltuk tasarımı ile otomobil içerisindeki koltuk yüzeyi sıcaklığını belirli bir aralıkta tutarak sürücü ve yolcu konforunu sağlayacak havalandırma kanallı koltuk tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirmektir. Bu kapsamda, koltukta oturma yüzeyi ve sırt yaslanma yüzeylerinde yaz ve kış koşullarında oluşan konfor ihtiyacını karşılamak amacıyla özellikle sıcak havalarda temas yüzeylerinin istenilen sürede belirli bir sıcaklığa düşürülmesi için elektrik motorlu fan yerleştirilmesi planlanmıştır. Bu amaçla tasarlanan prototip koltuk üzerinde uluslararası normlar dikkate alınarak testler gerçekleştirilerek sıcaklık dağılımı kontrol edilerek tasarım sonuçlarının sıcaklık dağılımına etkisini araştırabilmek için HAD (Hesaplamalı akışkanlar Dinamiği) modeli Ansys Fluent yardımı ile geliştirilerek nihai tasarım elde edilmiştir. Ayrıca deneysel sonuçlar ve sayısal model sonuçları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda yapılan test, HAD analizi yapılarak da doğrulanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology in the automotive sector, vehicle users' expectations of comfort from the vehicle are increasing. In addition to ergonomic comfort, drivers also pay attention to thermal comfort. In hot and cold weather, the vehicle is in contact with the human body at the time of driving, such as the seat and steering wheel, and the interior trim temperatures of the vehicle affect the thermal comfort. Thesis subject; With the innovative air-ducted seat design for automobiles, it is to carry out a ventilation ducted seat design and prototype manufacturing that will ensure driver and passenger comfort by keeping the seat surface temperature in the vehicle within a certain range. In this context, it is planned to install an electric motor fan in order to reduce the contact surfaces to a certain temperature, especially in hot weather, in order to meet the need for comfort in the cushion and back areas in summer and winter conditions. For this purpose, the HAD (Computational Fluid Dynamics) model was developed with the help of Ansys Fluent and the final design was obtained in order to investigate the effect of the design results on the temperature distribution by controlling the temperature distribution by carrying out tests taking into account the international norms. In addition, experimental results and numerical model results were compared and evaluated. At the same time, the test is aimed to be verified by performing CFD analysis.