Sermaye piyasası hukukunda paya dayalı kitle fonlaması
Equity based crowdfunding in capital market law
- Tez No: 677953
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABİH ARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kitle fonlaması, internet aracılığı ile girişimlere finansal kaynak sağlayan yeni ve modern bir finansal sistemdir. Bu teknoloji destekli modern finansman sistemi ile girişimler artık geleneksel finansal yöntemlerine bağlı olmadan hızlı ve kolay bir şekilde finanse edilebilecektir. Bu çalışma, bu yeni finansman sisteminin özelliklerini ve işleyişini açıklamayı ve hisse bazlı kitle fonlamasına ilişkin yasal düzenlemelerin incelenmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır.Çalışmamız kapsamında öncelikle kitle fonlamasının ortaya çıkışı hakkında bilgiler verilmiş, sırasıyla tanımı, tarafları ve türleri hakkında açıklamalar yapılmış ve kitle fonlaması sürecinin işleyişinden bahsedilmiştir. Riskler, avantajlar ve dezavantajlar hakkında, diğer finansman yöntemleri ile karşılaştırma yapılarak, bu yeni finansal sistemin değerlendirmesi yapılmıştır. Sonrasında, ABD hukukunda ve AB hukukunda paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak, Türk Sermaye Piyasası Hukukunda paya dayalı kitle fonlaması hükümleri incelenmiş, gerektiğinde ABD hukuku ve AB hukuku düzenlemeleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding is a new and modern financial system that provides financial resources to enterprises via the internet. With this technology-supported modern financing system, enterprises can now be financed quickly and easily, regardless of traditional financial methods. This study aims to explain the features and functioning of this new financing system and examine and evaluate the legal regulations regarding equity based crowdfunding. Within the scope of our study, primarily, information about the emergence of crowdfunding was given, xplanations were made about its definition, parties and types, respectively, and the functioning of the crowdfunding process was mentioned. This new financial system has been evaluated by making a comparison with other financing methods about the risks, advantages, and disadvantages. Then, information was given about the legal regulations egarding equity based crowdfunding in US law and EU law. In conclusion, the provisions of equity based crowdfunding in the Turkish Capital Market Law have been examined, and comparisons with US law and EU law regulations are made when required.