İyi regülasyon ilkeleri çerçevesinde paya dayalı kitle fonlaması
Equity crowdfunding from the perspective of better regulation principles
  1. Tez No: 828161
  2. Yazar: ONUR OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AYŞE BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Girişimlerin finansmana erişim sorununa teknolojinin sunduğu imkânla bir çözüm önerisi getiren kitle fonlaması, kaynak arayan girişimlerin kitle fonlama platformu adı verilen bir aracı üzerinden çok sayıda kişiden fon toplamalarını sağlar. Paya dayalı modelde girişimci, yatırdığı fon karşılığında yatırımcıya pay verir. Sermaye piyasası mevzuatının geleneksel kuralları çerçevesinde uygulanması hayli güç paya dayalı kitle fonlaması yöntemi, bu geleneksel kuralların esnetilerek paya dayalı kitle fonlamasına uygun hale getirilmesiyle yasal zemine kavuşabilir. Türk hukukunda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nda 2017 yılında yapılan değişiklikle paya dayalı kitle fonlamasının yasal çerçevesi oluşturulmuş, ardından Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilen Kitle Fonlaması Tebliğ ile konu etraflıca düzenlenmiştir. Türk hukukunda paya dayalı kitle fonlaması, kendine özgü terminolojisi ve yapısıyla müstakil bir kurum olarak düzenlenmiştir. Platformu temel alan bir yaklaşımla tasarlanan SerPK'da yalnızca platform SPK'nın regülasyon yetkisine tabi kılmıştır. Ayrıntılı biçimde kaleme alınan Tebliğ ise geleneksel sermaye piyasası hukuku ile tutarsız düzenlemeler içermektedir. Regülasyon kalitesinin artırılması çabalarıyla gelişen iyi regülasyon ilkeleri, Türk hukukundaki paya dayalı kitle fonlaması düzenlemelerinin kalitesini ve yerindeliğini değerlendirmekte bize rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding offers a technology-enabled solution to the funding gap for startups by allowing them to raise funding from a large number of people through an intermediary. In equity crowdfunding, investors are given equity in the startup in exchange for their investment. Equity crowdfunding does not fit easily into the framework of traditional capital markets regulations and requires a novel regulatory regime achieving a balance between efficient crowdfunding markets and investor protection. 2017 Amendment to Capital Markets Law No.6362 (Law) sets out the legal framework of equity crowdfunding in Turkey, and the Crowdfunding Communique (Communique) adopted by the Capital Markets Board of Türkiye (CMB) lays out further provisions in detail. Equity crowdfunding is designed as a stand-alone financing method with its unique terminology and structure in Turkish law. The Law requires crowdfunding platforms to obtain a license from CMB, whereas startups are excluded from the scope of CMB's remit. Designed with a prescriptive and rule-based approach, the Communique is not completely consistent with the existing capital markets regulations. The principles of better regulation, a set of principles developed over the years to improve the quality of regulatory policy, guide us in assessing the quality and effectiveness of equity crowdfunding regulations under Turkish law.