Fıkhi açıdan paya dayalı kitle fonlaması
Equity crowdfunding in terms of Islamic law
  1. Tez No: 708556
  2. Yazar: MUHAMMED ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel boyutta tün dünyayı etkisi altında alan 2008 ekonomik krizi, beraberinde kitle fonlamasını gündeme getirmiştir. Kitle fonlamasının gündeme gelmesiyle ve tüm Dünya'da insanların ilgisini çekmesiyle farklı modeller geliştirilmiştir. Bu modellerden bir tanesi de bu çalışmamızın konusu olan paya dayalı kitle fonlaması modelidir. Paya dayalı kitle fonlamasının temel amacı, girişim şirketinin sermayesini temsil eden ve elinde bulundurana ortaklık hakkı veren paylar karşılığında platformlar aracılığı ile halktan para toplanması olarak ifade edilmektedir. Bu çalışma, paya dayalı kitle fonlamasının mahiyetini, taraflarını ve uygulamasını detaylı bir şekilde ele aldıktan sonra, bu modelde yer alan tarafların fıkhi ilişkileri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, İslam hukukuna uygun olan ilişkiler belirtilmiş ve uygun olmayanlar için öneriler sunulmuştur. Diğer taraftan, paya dayalı kitle fonlaması ile finansman alan girişim şirketinin sermayesi, ihraç edilen payları ve kâr/zarar dağılımı, medenî hukuk ile İslam hukuku arasında karşılaştırılarak tahlil edilmiştir. Bu değerlendirmeler sayesinde, paya dayalı kitle fonlamasının İslam hukukundaki hükmü tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The worldwide financial crisis of 2008 prompted the rise of crowdfunding. The public's attention was drawn to crowdfunding, which prompted the system to create news models. The equity crowdfunding model is one of these options and it is the focus of our research. The primary goal of equity crowdfunding is to raise funds from the public using online platforms in exchange for shares that reflect the company's at-risk capital and provide shareholders partnership rights. After a thorough review of how equity crowdfunding works and who is involved, this research looked at the legal connection between the various parties involved from an Islamic perspective. As a result of these studies, relationships which are suitable for Islamic law have been specified and suggestions are made for those which are not. On the other hand, the capital, shares issued and profit / loss distribution of the start-up company raising funds using equity crowdfunding were analyzed while comparing the norms of civil law as well as Islamic law. These studies have resulted in determining equity crowdfunding in Islamic law.