Sermaye piyasası hukukunda kitle fonlama platformları
Crowdfunding platforms under capital markets law
  1. Tez No: 797398
  2. Yazar: DEFNE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kitle fonlaması, teknolojik gelişmeler sayesinde son yıllarda projeleri için finansmana ihtiyaç duyan girişimcilerin geniş yatırımcı kitlelerine ulaşarak fon elde etmesini sağlayan bir finansman yöntemidir. Kitle fonlaması ile girişimciler, çevrimiçi ortamda faaliyet gösteren platformlar aracılığıyla yatırımcılara ulaşarak projelerini tanıtabilmekte ve fon elde edebilmektedir. Girişimciler tarafından toplanan fon karşılığında yatırımcılara pay ve borçlanma araçları gibi sermaye piyasası araçlarının verilebilmesi nedeniyle kitle fonlaması sermaye piyasası hukukunda düzenlenmektedir. İşbu tez çalışması ile anılan yeni finansman yöntemi kısaca ele alınarak kitle fonlaması yönteminin kullanılmasında önemli bir rolü olan kitle fonlama platformlarının Türk sermaye piyasası düzenlemeleri çerçevesinde yükümlülükleri ve sorumluluklarının ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, kitle fonlaması finansman yönteminin anlaşılabilmesi için kitle fonlaması kavramı ve benzer finansman yöntemlerinden farkları, kitle fonlamasının özel olarak düzenlenme nedenleri ile kullanılan kitle fonlaması modelleri açıklanmış; karşılaştırmalı hukuktaki ve Türk hukukundaki mevzuat gelişmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kitle fonlama platformlarının kuruluş süreci ile ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve yatırım komitesi üyeleri için aranan şartlar açıklanmış, platformların kitle fonlaması faaliyeti dışında gerçekleştirebileceği işlemlerin çerçevesi çizilmiştir. Ayrıca bu bölümde öğretideki görüşler çerçevesinde kitle fonlama platformlarının ve yatırım komitesinin hukuki niteliğine yönelik tespitlerde bulunulmuş, mevcut mevzuat düzenlemelerinin yeterli olup olmadığı yönünde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Üçüncü ve son bölümde, platformların kitle fonlaması taraflarıyla olan hukuki ilişkisi ve sorumluluğu incelenmiştir. Bu kapsamda platformların yatırımcılar ile akdettiği üyelik sözleşmesi ve girişimci/girişim şirketleri ile akdettiği kitle fonlaması sözleşmelerinin niteliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunularak taraflar arasındaki hukuki ilişkiye uygulanacak mevzuat hükümleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ardından kitle fonlama platformlarının faaliyetleri nedeniyle Türk hukukundaki kitle fonlaması düzenlemeleri kapsamında sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding is a financing method allowing entrepreneurs that need financing to reach large audiences and obtain funds. Due to technological developments, it became a preferable method to raise funds. With crowdfunding, entrepreneurs can reach out to investors and introduce projects through online platforms. Crowdfunding is regulated under capital markets law since capital market instruments such as shares and debt instruments can be given to investors in return for the funds raised. This study aims to discuss this new financing method and to explain the obligations and responsibilities of platforms, which have an important role in the crowdfunding process, within the framework of Turkish capital markets regulations. In the first part, crowdfunding concept and its differences from similar financing methods, reasons for specific regulations, crowdfunding models were explained, and information on the legislative developments in comparative law and Turkish law were provided. In the second part, crowdfunding platforms' incorporation, the conditions required for shareholders, board members and investment committee members were explained, and the transactions carried out by platforms were outlined. Additionally, legal status of crowdfunding platforms and investment committee were determined through reviewing the opinions in the doctrine. In the third part, the platforms' legal relationship with the crowdfunding parties and its liability were analyzed. Additionally, the legal nature of the agreements between the platforms and investors-entrepreneurs were evaluated and the laws applicable to the legal relationship between the parties were determined. Subsequently, the liability of crowdfunding platforms due to their activities under the Turkish crowdfunding regulations was analyzed.