Endüstri 4.0 ın sağlık sektöründeki etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of ındustry 4.0 on health field
  1. Tez No: 677955
  2. Yazar: EMİNE ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşen dünyada tüm ülkeler, rekabet karşısında ayakta durabilmek ve büyüyebilmek için Endüstri 4.0'ın getirdiği yeni düzene ve yeni iş yapış şekillerine entegre olmak zorundadırlar. Çünkü verimli, kaliteli, maliyet avantajlı, çevik ve hızlı üretim sunan Endüstri 4.0 bileşenlerine geçiş olmadığı takdirde rekabette ayakta kalabilmek mümkün olamayacaktır. Endüstri 4.0 sadece imalat sektörü için değil tüm sektörler özellikle de hizmet sektörü açısından da büyük değişimleri gerekli kılmaktadır. Toplum 5.0 uyumlu bir hizmet sektörünün dizayn edilmesi, uyumlaştırma çalışmalarının da yürütülmesi gerekmektedir. Sağlık sektörü de diğer sektörler gibi yaşanan bu değişim ve gelişmelerden nasibini almakta, hızlı bir değişim ile yeni teknolojilerin kullanımına geçiş yapılmaktadır. Her ne kadar sağlık sektörü Endüstri 4.0 sürecine farklı nedenlerden ötürü beklenen hızda entegre olamasa da içinde bulunduğumuz COVİD 19 pandemi süreci dijitalleşmeyi hızlandırmıştır. Ülkelerin geride kalmamak için yarıştığı bu dönemde sağlık sektöründe de değişimlerin yaygınlaşması ile dijital hastanelerden, online hasta bakımına, robot hemşirelerden, robotik ameliyatlara, 3D yazıcılar ile doku ve organ oluşturmadan, nano teknolojik ürünlerin kullanılmaya başlanmasına kadar çok çeşitli alanlarda yenilikler ve gelişmeler yaşanmaya başlanmıştır. Ülke ekonomileri açısından oldukça önemli hale gelen sağlık turizminde ilk sıralarda yer almak Türk sağlık sektörünün aktörlerinin önceliklerinden biridir. Bu nedenle sağlık alanında rekabetin gerisinde kalmamak için sağlık sektörümüz Endüstri 4.0'ın zorunlu kıldığı değişim ve yenilikleri hızlıca hayata geçirmek zorundadır. Bu bağlamda kurgulanan bu çalışmada ülkemizde Endüstri 4.0'ın sağlık sektöründe yarattığı gelişmelerin ayrıntılı olarak incelenmesi ve SWOT analizi uygulanarak sektörün mevcut durumunun analiz edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Endüstri 4.0 bileşenlerini çok iyi bir şekilde hayata geçiren ve sağlık sektöründe çok büyük gelişmeler gösteren Kanada'nın da mevcut durumu SWOT analizi ile incelenerek, her iki ülkenin mevcut sağlık sektörü Endüstri 4.0 gelişim süreçleri, sağlık sistemi gelişimi, HIMMS verilerine göre analiz ve hükümetlerin uyguladığı akıllı uygulamalar olmak üzere 4 kategoride kıyaslanmıştır. Bu yöntemle Türk sağlık sektörü Endüstri 4.0'ın mevcut uygulanabilme düzeyinin ortaya koyulması ve ne gibi fırsatlar ve tehditler olduğunun açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Geliştirilen bir model yardımıyla sağlık sektöründeki yöneticilere ve Kanun yapıcılara birtakım öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalizing world, all countries have to integrate into order brought by Industry 4.0 and new ways of doing businesssurvive and grow of competition. Because if there is no transition to Industry 4.0 components that offer efficient, high quality, cost advantage, agile and fast production, will not to survive competition. Industry 4.0 requires major changes for all sectors, not just sectors that obtain products, especially the service sector. A society 5.0 compliant service sector should be designed and harmonization studies should be carried out. The health sector, like other sectors, gets its share from these changes and developments, and with a rapid change, there is a transition to the use of new technologies. Although the health sector could not integrate into the industry 4.0 process at the expected rate for different reasons, Covid 19 epidemic process in has accelerated technological progress. In this period when countries competed not to be left behind, with the spread of changes in the health sector, innovations and developments began to be experienced in a wide variety of fields, from digital hospitals to online patient care, from robot nurses to robotic surgeries, from creating tissues and organs with 3D printers to the use of nanotechnological products.Being in the first place in health tourism, which has become very important for the country's economies, is one of the priorities of the actors of the Turkish health sector. For this reason, in order not to lag behind the competition in the field of health, our health sector has to quickly implement the changes and innovations required by Industry 4.0. In this context, created, it is aimed to examine in detail the developments by Industry 4.0 in health sector in our country and to analyze the current situation of the sector by applying SWOT analysis. In addition, the current situation of Canada, which has implemented the components of Industry 4.0 very well and has made great progress in the health sector, has been examined with a SWOT analysis, and current health sector Industry 4.0 development processes of both countries, health system development, analysis according to HIMMS data and governments' implementations. It was compared in 4 categories, including smart applications. With this method, it is aimed to reveal the current level of application of the Turkish health sector Industry 4.0 and to reveal what opportunities and threats there are. With the help of a developed model, some suggestions have been tried to be presented to the managers and legislators in the health sector.