Sürdürülebilir akıllı şehirlerin geleceği ve dijitalleşmenin inşaat sektörüne etkileri
The future of sustainable smart cities and the effects of digitalization on the construction industry
  1. Tez No: 675537
  2. Yazar: GÖZDE DİRİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
M.Ö 10.000 yıl öncelerine dayanan ve dünyanın ilk kentsel yerleşim yeri olarak bilinen Göbeklitepe'den sonra kırsal alanlardan şehirlere yaşanan nüfus artışı 1500'lü yıllardan başlayarak günümüze kadar gelmektedir.16. ve 17. yüzyıl boyunca ise İstanbul dünyanın en kalabalık şehirleri arasında ilk sıralara yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz 21.yüzyılda dünya nüfusunun artışı ile beraber toplam nüfusları 10 milyonu aşan mega kentlerden bahsetmekteyiz. Bu kentler sadece insan nüfusu olarak artmakta olan veya göç alan yerler olarak değil aynı zamanda gelişen ve gelişme potansiyeli olan kentler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda şehirlerdeki nüfus artışı beraberinde çevresel sorunları, su ve elektrik gibi kıt kaynakların kullanım sorunlarını, sağlık ve eğitim hakkı gibi her vatandaşa sağlanması zorunlu olan birçok hizmetin aksamasına neden olmaktadır. Kentsel sorunların en aza indirilmesi için devletler, yerel yönetimler, özel sektör üyeleri kent yaşamını kolaylaştırıcı yeni stratejiler üretme çabasına girmektedir. Günümüze kadar yaşanan tüm bu süreçlerin sonunda geleceğe yönelik senaryoların tümünde sürdürülebilirlik kavramı üzerine olduğu görülmektedir. Endüstrileşme ve küreselleşmenin ekolojik sonuçları görüldükçe gelişen teknolojilerin şehirlerin değişimini nasıl modelleyeceği konusu önem kazanmaktadır. Kent nüfuslarındaki hızla artış ve ihtiyaçların değişmesi kentlerin teknoloji ile desteklenmesini kaçınılmaz bir yere götürmektedir. Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkede çevre ve kıt kaynaklar üzerinde oluşan büyük baskılar sürdürülebilirlik kavramının dijital teknolojiler ile desteklenmesini gerektirmektedir. Dünya genelinde kentlerde yaşanan göçler devam ettikçe uygun fiyatlı konut ve altyapı arayışları ile beraber sektör olarak dijitalleşmeyi oldukça gerilerden takip eden inşaat sektöründe verimlilik sağlanabilmesi için“İnşaat 4.0”kavramı gündem oluşturmaktadır. Bu tezde akıllı şehir kavramları ile beraber sürdürülebilirlik kavramının neden önemli olduğu, teknolojik sistemlerin şehirleri nasıl akıllı hale getirdiği ve birbirleri arasındaki ilişkiler, dünyanın farklı yerlerinde yapılan akıllı şehir uygulamaları, raporları ve strateji eylem planları, uluslararası kongre bildirileri, Türkiye üzerine yapılmış akıllı şehirler dijitalleşme strateji ve eylem planları detayları ile incelenmiş, inşaat sektörünün sürdürülebilir dijital dönüşümü tartışılmıştır. Ayrıca nitel araştırma yöntemi kullanılarak kapsamlı literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Birçok çevrimiçi bilimsel veri tabanı kaynaklarının (Springer,Scopus, Elsevier, ResearchGate, Google Scholar, Academia.edu, Web of Science, Science Direct) yanı sıra kitaplar, teknik raporlar, konferans bildirileri, uluslararası bildiriler incelenmektedir. Elde edilen sonuçların gelecek ihtiyaçların belirlenmesinde ve projelere sağlayacağı katkılar ile literatüre taşınması açısından ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
After Göbeklitepe which dates back to 10.000 years ago and is known as the world's first urban settlement, the population growth from rural areas to cities has come from the 1500s to the present day. and during the 17th century, Istanbul ranked first among the most populous cities in the world. In the 21st century we are in, we are talking about mega cities with a total population of more than 10 million with the increase of the world population. These cities have emerged not only as places that are increasing in human population or receiving migration, but also as developing and developing cities. In recent years, the population growth in cities has caused disruption of many services that must be provided to every citizen, such as environmental problems, problems of using scarce resources such as water and electricity, and the right to health and education. In order to minimize urban problems, governments, local administrations and private sector members have made efforts to produce new strategies to facilitate urban life. At the end of all these processes up to now, it is seen that all future scenarios are based on the concept of sustainability. As the ecological consequences of industrialization and globalization are seen, the issue of how developing technologies will model the change of cities becomes more important. Rapid increase in urban population and changing needs make it inevitable to support cities with technology. Sustainability concept consisting of large prints on the environment and scarce resources in many countries, including Turkey requires supporting digital technologies. As the migration to cities around the world continues, the concept of“Construction 4.0”is on the agenda in order to achieve efficiency in the construction sector, which is following digitalization as a sector with the search for affordable housing and infrastructure. In this thesis, why it is important the concept of sustainability with smart city concept, cities of the technological systems that make how smart and relationships between them, smart city applications made to the world's a different place, reports and strategies action plans, declarations of international congresses, smart cities built on Turkey The digitalization strategy and action plans were examined in detail, and the sustainable digital transformation of the construction sector was discussed. In addition, a comprehensive literature review was carried out using the qualitative research method. Many online scientific database sources (Springer, Scopus, Elsevier, ResearchGate, Google Scholar, Academia.edu, Web of Science, Science Direct) as well as books, technical reports, conference papers, international papers were examined. It is thought that the results obtained will shed light on the determination of future needs and their contributions to the projects, in terms of carrying them to the literature.