Determination of shift work ımpacts over beverage shift workers
Içecek sektöründe vardiyali çalişanlarda vardiyali çalişmanin etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 754203
  2. Yazar: HAMDİ ERDİ EMEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Psychology, Healtcare Management, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma hayatı, antik çağlardan beri insanlık tarihinin kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Sanayi Devrimi'nin ardından endüstriler, üretimleri için daha fazla kaynak ararken, üretmek içinse daha fazla çalışma zamanı aramışlardır. Bu arayışın sonucunda vardiyalı çalışma sistemleri geliştirilmiştir ve dünyada birçok insan o zamandan beri bu sistemde çalışmaktadır. Bununla birlikte, insan vücudu sirkadiyen ritimle işbirliği içinde yaşamak üzere tasarlanmıştır ve bu uyum azaldığı zaman vücut üzerinde birçok etki yaratır. İçecek sektörü de sürekli üretim yapmak zorunda olan sektörlerden birisidir. Bu çalışma, bir içecek fabrikasının vardiyalı çalışanları üzerinde vardiyalı çalışmanın olası etkilerini yaş, medeni durum, iş deneyimi ve vardiyalı iş deneyimine göre gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacına ulaşmak için Vardiyalı Çalışanlar Anketi (SOS) kullanılmıştır. Google Forms üzerinden çalışanlarla paylaşılan anket 118 kişi tarafından tamamlanmış olup, anket sonuçları SPSS 22.0 programıyla değerlendirilmiştir. Anket sonuçları, vardiyalı çalışmanın özellikle sağlık ve sosyal-ailesel etkileri üzerinde yaş, medeni durum ve vardiyalı çalışma süresinin belirleyici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Working life has been an inevitable piece of human history since ancient times. Following Industrial Revolution, industries searched for more resources for their productions and more time to work in order to produce. At the end, shift work systems were developed for continous production and many people around the world have been working in this system since then. However, human body is designed to live in cooperation with circadian rhythm and it has many effects over the body once the rhythm is diminished. Beverage industry is also one of those industries that has to produce continuously. This study aims to observe possible impacts of shift working on workers of a beverage factory based on their age, marital status, work experience and shift work experience. To achieve the aim of this research, the Survey of Shiftworkers (SOS) was used. This survey, shared with employees via Google Forms, was completed by 118 people and the survey results were evaluated with SPSS 22.0 program. The survey results showed that age, marital status and duration of shift work are the dominant determinants, especially on health and social-familial effects of shift work.