X-ışını ve derin öğrenme ile covid-19 tespiti
Covid-19 detection by x-ray images and deep learning
- Tez No: 677970
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çin'de, 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan koronavirüs, dünya geneline yayıldı ve büyük bir salgın haline geldi. Yüksek yayılma oranı nedeniyle dünyanın küresel sağlık sistemlerini ve insanların başta sağlık, ekonomi, eğitim ve spor olmak üzere hemen hemen bütün günlük yaşamlarını etkilemiştir. Bu nedenle COVID-19' un hızlı ve zamanında teşhisi, pandeminin yayılma hızını ve bulaş riskini azaltmada çok önemli bir faktördür. Göğüs röntgen filmleri, son pandemide, COVID-19 hastalığının test edilmesi ve teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu röntgen filmlerinin teşhiste, Derin Öğrenme gibi gelişmiş yapay zeka teknikleri ile kullanılması doktorların gözünden kaçabilecek küçük ayrıntıların fark edilmesi veya insan gözü ile fark edilemeyecek hastalıkların da teşhisinde önemli bir fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada, göğüs röntgeni radyografileri kullanılarak Covid-19 virüsü enfekte hastaların tespit edebilmek amacıyla paralel bir Evrişimli Sinir Ağları (Convolutional Neural Networks [CNN]'ler) modeli önerilmiştir. Bu araştırma ayrıca, torasik röntgenlerden Covid-19'un otomatik teşhisinde, bilim insanları tarafından önerilen son teknoloji ürünü CNN'nin etkinliğinin nasıl değerlendirileceğini de sunmaktadır. Sonuçları doğrulamak için 500 Covid-19 Pozitif görüntü ve 1600 Covid-19 Negatif görüntü kullanılmış olup, çözümlemelerimiz test kurulumunda % 90 doğruluk ve % 88 sınıflandırma doğruluğu sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The coronavirus, which appeared in China in 2019, has become an epidemic. Global health has affected the economy and the daily lives of individuals. Therefore, it is important in this case that the diagnosis of this disease is made immediately and that all efforts cooperate to provide a fast and accurate method at the same time to limit the exacerbation and spread of the epidemic. X-rays are important in these cases of the covid disease. In our time, artificial intelligence provides important and very useful techniques for solving complex and large problems that need accuracy that a person may not be able to provide it. In our study, we have proposed new parallel convolutional neural networks to be able to detect patients with this disease and also provide a method for determining whether our network is working efficiently or not. We used about 500 pictures as a positive covid entry .1,600 as a negative covid entry, most of which were pictures of pneumonia. our solution achieved 90% accuracy and 88% classification accuracy in the test setup.