Perde kullanımının Savonius türbini performansına etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of shield use effect on Savonius turbine performance
- Tez No: 677971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜN KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada dikey eksenli rüzgar türbini tiplerinden biri olan Savonius rüzgar türbininin perde kullanımı ile akış koşulları altındaki davranışları sayısal olarak incelenmiştir. Bu çalışmada Savonius türbini iki kanatlı olarak Solid Works programında modellenmiştir. Çalışma boyunca ANSYS Fluent yazılımı ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) metodundan faydalanılmıştır. β = 10°- 15° ve α = 30°- 60° olmak üzere farklı perde açılarında gerçekleştiren analizlerde moment ve güç kat sayılarındaki değişimler incelenmiştir. Perde kullanılmayan model için hesaplanan C_p değeri 0,161 iken perde kullanımı ile C_p değeri 0,18 değerine kadar ulaşmıştır. Perdeli modellerde maksimum C_p değeri perde açılarının β = 10° ve α = 55° olduğu modelde elde edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada rüzgar türbini arkasında türbülans alanı oluştuğu fark edilmiş olup Savonius türbinlerinde performans arttırmak için perdeleme işlemi yapılırken Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) metodunun gerekliliği dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of Savonius wind turbine, which is one of the vertical axis wind turbine types, under flow conditions with shield use was numerical investigated. In this study, Savonius turbine with two blades was modeled in Solid Works program. During the study, ANSYS Fluent software and computational fluid dynamics (CFD) method were used. The changes in the moment and power coefficients were investigated in the analyzes performed at different shield angles with β = 10 ° - 15 ° and α = 30 ° - 60 °. While the C_p value calculated for the model without shield is 0,161, the C_p value has reached up to 0,18 with the use of shield. In models with shields, the maximum C_p value is obtained in the model where the shield angles are β = 10 ° and α = 55 °. In addition, in this study, it was noticed that there was a turbulent field behind the turbine, and the necessity of the Computational Fluid Dynamics (CFD) method was expressed in the shielding process in order to increase the performance of Savonius turbines.