Ölçek geliştirme sürecinde uzman grubu seçim kriterlerinin belirlenmesi
Determing the criteria for selection of the expert group in the process of scale development
  1. Tez No: 677982
  2. Yazar: BERK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmada, uzman görüşlerinin uzmanların hangi niteliklerine göre farklılık gösterdiği incelenmiştir. Uzman grubunda farklı görüşlere sahip uzmanların bulunmasının içerik geçerliği kanıtını güçlendireceği söylenebilir. Bu nedenle araştırmada, uzman görüşlerinin hangi niteliklere göre farklılık gösterdiğinin tespit edilmesiyle, uzman grubu seçim kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, uzman görüşlerinde, uzmanların niteliklerine göre farklılık olup olmadığı ve uzman gruplarından elde edilen içerik geçerlik oranlarında, gruptaki uzmanların niteliklerine göre farklılık olup olmadığı problemlerine yanıt aranmıştır. Veri toplama aracı olarak uzman görüş formu kullanılmış ve araştırma verileri maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 388 uzmandan toplanmıştır. Uzman görüşlerinin uzmanların hangi niteliklerine göre farklılık gösterdiği Ki-kare analiziyle incelenmiş ve uzman gruplarından Lawshe tekniği ile hesaplanan içerik geçerlik oranları arasındaki farkı incelemek amacıyla T-test ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırmanın birinci problemine yönelik olarak uzman görüşlerinin tüm niteliklere göre farklılık gösterdiği gözlenmiş ve fark gözlenen madde sayısına göre nitelikler sıralanmıştır. Araştırmanın ikinci problemine yönelik olarak, iki farklı şekilde oluşturulan uzman gruplarından hesaplanan içerik geçerlik oranlarının tüm niteliklere göre farklılaştığı görülmüş ve bulgular ilk problemin bulguları ile birlikte ele alınarak bir sonuca varılmıştır. Araştırma sonucunda, uzman seçiminde göz önünde bulundurulması gereken öncelikli kriterlerin meslek ve eğitim düzeyi, ardından gelen kriterlerin uzmanlık alanı ve kıdem olduğu, bu kriterlere göre etkisi daha az olan kriterlerin kurum türü ve cinsiyet olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined according to the expert opinions which qualities of the expert opinions differ. It is possible to say that the evidence of content validity will be strengthened with experts in the expert group who have different opinions. Therefore, within the scope of the research, it was aimed to determine the selection criteria of the expert group by determining the qualifications according to which expert opinions differ. In line with this purpose, answers was sought for the questions as whether there is a difference in expert opinions according to the qualities of the experts and whether the content validity ratios obtained from the expert groups differ according to the qualities of the experts in the group. The expert opinion form was used as a data collection tool and the research data was collected from 388 experts determined by the maximum variation sampling method. Chi-square analysis was used to examine according to which qualities of the expert opinions differ and T-test and Mann-Whitney U tests were used to examine the difference between the content validity ratios calculated by Lawshe method from the expert groups. It was observed that expert opinions for the first problem of the research vary according to all qualifications, and qualifications are listed according to the number of different substances observed. For the second problem of the research, the content validity ratios calculated from two different types of expert groups were seen to differ according to all attributes, and the findings were taken into account with the findings of the first problem. As a result of the research, it was concluded that the primary criterias to consider in selection of experts are the level of profession and education, the following of criteria are expertise and seniority and that the criteria with less impact on these criteria are the type of institution and gender.