İstanbul Tarihi Yarımada kentsel değerlerinin aydınlatma yöünden incelenmesi
The Examination of the values of İstanbul Historical Peninsula in tems of lighting and relevant suggestions
  1. Tez No: 67799
  2. Yazar: ZEYNEB ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Kent aydınlatması günümüzde, eskiden olduğu gibi yalnızca güvenlik koşullarını kapsayan yaya ve araç trafik yollarının aydınlatılması ile kalmayıp, kenti gerek kullanım, gerekse estetik yönden çekici kılacak aydınlatma düzenlerinin kurulmasını kapsamaktadır. Bu çalışmanın konusu olarak seçilen tarihi yarımada bölgesinde bulunan kentsel değerler, kent aydınlatma ilkeleri yönünden incelenmiştir. 1. DIŞ AYDINLATMA Bu bölümde, dış aydınlatmanın tanımı yapılmış, kent aydınlatmanın dış aydınlatmadaki yerine değinilmiş ve kent aydınlatma ilkeleri özetlenmiştir. 2. İSTANBUL VE TARİHİ YARIMADA Bu bölümde, tarihi yarımadanın tarihi ve yerleşim bakımından yapılanması kısaca incelenmiş, tarihi yarımadada bulunan kentsel değerler saptanmış ve sınıflandırılmıştır. Tarihi yarımadanın ana dolaşım aksı belirlenmiş ve bu aksın, tarihi yarımadada bulunan kentsel değerlerin aydınlatılmasındaki önemi vurgulanmıştır. 3. KENT AYDINLATMA TEKNİĞİ YÖNÜNDEN TARİHİ YARIMADADA BULUNAN KENTSEL DEĞERLERİN İNCELENMESİ Bu bölümde, belirlenmiş ve sınıflandırılmış olan kentsel değerler yerleri, tarihçeleri, mimari değerleri ve mevcut aydınlatma durumlarını açısından incelenmiştir. 4. KENT AYDINLATMA YÖNÜNDEN ÖNCELİĞİ OLAN KENTSEL DEĞERLERİN BELİRLENMESİ VE MEVCUT DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu bölümde, tarihi yarımadada bulunan kentsel değerlerin, belirlenen ölçütler doğrultusunda, öncelik sınıflandırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. SONUÇ Bu bölümde, yapılan çalışmanın amacı anlatılarak, gelecekte yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, city lighting has to answer to not only security and safety concerns of city life such as the pedestrian and vehicle way lighting, but also the functional as well as esthetical demands of inhabitants, like previous years but also the esthetical and functional attractions which can be illustrated by lighting. In this thesis, the city values in the subject are, that is, that is the historical peninsula, are examined in terms of city lighting principles. The thesis consists of 5 main chapters; 1. EXTERIOR LIGHTING In this chapter, exterior lighting consept is defined. City lighting is approached as a component of exterior lighting and the main principles of city lighting are layed out. 2. ISTANBUL AND THE HISTORICAL PENINSULA In this chapter, historical development and settlement of the subject area is studied. The city values placed on the historical peninsula are listed and classified. The main axis of the peninsula is identified and the impact of the axis on lighting of the city values is stressed. 3. STUDY OF THE CITY VALUES IN THE HISTORICAL PENINSULA IN TERMS OF CITY LIGHTING TECHNIQUES In this chapter, the classified city values are examined in terms of their locations, history, architectural values and present lighting conditions. 4. EVALUATION OF THE CITY VALUES IN THE HISTORICAL PENINSULA IN TERMS OF CITY LIGHTING TECHNIQUES In this chapter, the city values on the historical peninsula are evaluated and ranked with respect to the priority they should have in city lighting. CONCLUSION In this chapter, the aim of the thesis is given and it is told that the thesis will be a basic study for the future studies about Istanbul lighting.