Batı Karadeniz Bölgesi yerleşmelerinde geleneksel konut kültürüne bağlı biçimsel ve yapısal kurgu özelliklerine ait ölçütler
- Tez No: 67798
 - Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÇELEBİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Toplumların gelişmişlik çizgisini oluşturan ölçütlerin en önemlilerinden biri; sağlıklı bir çevre içinde, yaşamsal etmenlerini sürdürebilen kentsel strüktürlerin, korunmasıdır. Geleneksel konut kültürü açısından özellik gösteren kent ve uzantılarında, yeni yapılaşmaların, kentsel strüktürle entegrasyonu önemli bir olgudur. Anadolu; her dönemde kültürel birikimin ve çeşitliliğin kaynağı olmuştur. Karadeniz bölgesi ise; bugün olduğu gibi eski çağlarda da, önemli yerleşim birimlerini barındırmıştır. Elverişli iklimi, tarım ve hayvancılığa uygun arazi ve otlakları, yüksek dağ ve ormanları, değerli maden kaynaklan, tarihi yollan ve çok sayıda ırmakların dolaşarak içinden geçip Karadeniz'e ulaştığı akarsuları ile, diğer bölgelerden belirgin ayrıcalıklar gösteren özel bir öneme sahiptir (Ünal, 1987:17). Batı Karadeniz Bölgesi; ağaç yapı geleneğinin farklı yapım sistemleriyle yorumlandığı çok sayıda yerleşim birimini barındırmaktadır. Yığma, karkas, karma sistemlerle yapılmış konutlar; bölgenin mimari karakteristiğinin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Uzun bir geçmişe sahip yapı geleneğinin günümüze yansıyabilecek niteliklerini belirlemeye çalışmak, bir gereklilik olarak değerlendirilebilir. Yeni yapı gereksiniminin karşılanmasında bu niteliklerden yararlanabilme ölçütleri ise; hipotetik yaklaşımlarla belirlenmelidir. Özkan'ın belirttiği gibi:“... ”Yöreselcilik tarihsel kalıtımı“ olarak yorumlanabilecek, geleneksel mimari'ye özgü biçimsel öğeleri, farklı gereç ve teknolojilerle üretip, uygulamayı hedeflemek yaşadığımız çağı gözardı etmek gibi görülebilir...”(Özkan, 1990). Bu yaklaşımdan yola çıkarak,“Batı Karadeniz Bölgesi Yerleşmelerinde Geleneksel Konut Kültürüne Bağlı Biçimsel ve Yapısal Kurgu Özelliklerine Ait Ölçütler”adlı çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm; Çalışmanın belirlenen sorunu ve amacının yanısıra kapsam ve yöntemini içermektedir. 2,Bölüm; Bölgeye özgü konutların, biçimsel özelliklerini belirlemeye yönelik çalışmaları içermektedir. Bu bağlamda, yerleşme dokularının oluşumu incelemekte ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. 3.Bölüm'de; konutların yapısal kurgu özellikleri, ayrıntılı çizimlerle ve fotoğraflarla destekli olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. 4.Bölüm'de; bölge yerleşmelerinin ekonomik, sosyal, kültürel altyapı olanakları belirlenmiş; bölgedeki kentsel yerleşme eğilimleri, konut gereksinimine ilişkin uygulamalar, teknoloji ve malzeme olanakları incelenmiştir. 5.Bölüm; sonuç ve öneri ölçütleri içermektedir. Yeni yapılarda geleneksel verilere ait ölçütler başlığı altında kullanıcı gereksinimi ve tasarlama sürecindeki yeri, kitlesel biçimlenme ve cephe biçimlenmesine ait ölçütler belirlenmiştir. xıÇalışma sonucunda; 2. ve 3. bölüme referans oluşturması amacı ile, bölge bazında belirlenen konutların, 1/20 ölçekli bölümsel plan - kesit - görünüşleri çıkartılarak“Ek 1”' de katalog düzenlenmiştir. Çalışmanın bütününe referans olabilecek fotoğraflarla,“ Ek 2”'de bir albüm oluşturulmuştur. Batı Karadeniz Bölgesi'nde kapsam içinde incelenen yerleşmelerde kullanılan yöresel yapı terimleri ile“ Ek 3”'te bir sözlük derlenmiştir. Eski yapı geleneğini günümüzde sürdürümeye çalışan eski ustalardan biri ile görüşülerek, geleneksel konutun yapım aşamaları ile ilgili bir söyleşi ise;“ Ek 4 ”'de yer almıştır. Çalışma sonucunda; somut bir konut modeli yada salt yapı öğelerinin günümüzde tekrar kullanımından farklı bir tutum izlenmiştir. Analitik çözümlemeler, rasyonel bir yaklaşımla değerlendirilmeye çalışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important criteria which constitute the level of development of society is to protect the urban structures, continued the vital factors in a healthy environment. Entegration of new constructions with urban structures in city and its extensions which shows special feature about traditional housing culture is an important fact. Anatolia, becomes the cultural accumulation and the origin of variety in every period.For the Black Sea Region; today, as it was also in the old ages it sheltered important settlement units. Black Sea Region; with its convenient climate, suitable lands for agriculture and stockbreeding, high mountains and forests, valuable metal sources, historical roads and with the streams that many rivers go along way around and arrives to the Black Sea, has a special importance that shows an evident privilege more than other regions (Ünal, 1987:17). West Black Sea Region has many settlement units that built in different construction systems combined with traditional timber structures. Residences which built in load bearing, reinforce concrete and mixed structural systems has an important role to constitute the architectural characteristics of this region. It can be appraised as a necessity to try to determine the traditional structure which has a long past may have effect the characteristics of our time. To prevent the new constructional needs, the criteria for utilizing these qualities, must be determined with hipotetic approach. As Özkan defined“Heritage of historical localness ”can be commeted like formal elements, unique to traditional architecture produced with different materials and teenies and aim to apply can be seen as over looking to our ages(Özkan, 1990). From this approach“Appliable criterias of formal and structural organizational features due to the traditional housing culture in the West Black Sea Region settlements”named this study; has four parts. XIII1. Part; It includes the process and the content by the side of the aim and the defined problem of the study. 2. Part; It includes the studies orinted to define the formal features of residences peculiar to this region. From this point of view forming of the settlement features examined and analysed. 3. Part; The features of residences structural organization are tried to produce with the help of detalied drawings and photographs. 4. Part; We decided the economic, social, and culturel substructurel opportunity of region settlements. At the same time, the urban design tendency in the region, applica tion of the need of home, technology and meterial opportunities are examined in this part. 5. Part ; Interiors the result and the suggetion sizes. Under the Size of cultural datums in the new building title, needs of users and place of project time, shape of mass and shape of elevation sizes are decided. At the end of this study, 1/20 scaled partial plan-section-elevations of the residences defined in the region are determined and placed catalog“Add 1”aim to be reference for the 2. and 3. Part. In the“Add 2”an album is formed with the photographs so as to be a reference for the whole study. In the“Add 3”a dictionary is gathered with the local stuctural terms used in the settlements which is analysed in the comprised of the West Black Sea Region. Also a conversation which is done with a old master who try to carry on the old traditional construction system in our age about the constructional stagesof the traditional house is placed in“Add4”. At the end of this study; a different procedure is continued from the repetion of the concrete house type or just structural elements in our age. Analytical solitions, is tried to utilize with a rational approach. XIV