Modernizm sürecinde, siyasi oluşumların mimari akımlara etkileri
- Tez No: 67800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET 19. yüzyü başından itibaren sanayideki gelişmelerin sebep olduğu yeni kentsel yapı, toplumsal sorunlarıda birlikte getirmiştir. Nüfusun hızla arttığı kentler, sağlıksız yaşam koşullarına ve sınıflar arası çatışmalara sebep olmuştur. Karşılaşılan sorunlar, kentsel yapı sebebiyle tek bir sınıf ya da topluluğun sorunu olmaktan çıkmış ve bütün toplumu etkilemiştir. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan eleştiriler ve çözüm önerileri, siyasi kutuplaşmalar ve karşıt ideolojileri belirginleştirmiştir. Bu dönemden itibaren sanat ve mimarlık alanındaki hareketler doğal olarak bu etkiden bağımsız davranamamışlardır. Bu süreç içinde öncü hareketler zaman zaman siyasi oluşumları desteklemişler ve yükseltmişler, zaman zaman uzlaşmışlar, kimi zamanda çatışmaya girmişlerdir. Düzenle gönüllü uzlaşma içinde olan ya da bağımsız davranabilen hareketler söylemleri ne yönde olursa olsun nitelikli ürünler verirken, güdümlü hareketler, özellikle totaliter rejimler altında sözcülüğünü yaptıkları siyasi oluşumun, genellikle ağdalı ve bayağı söylemine paralel ürünler vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Starting from the beginning of the 19.th century, the urban structure which has grown related to the industrial development, has brought its social problems beside. The cities in which population were rapidly increasing, caused unhealthy life conditions and quarrels between social classes. Because of the urban structure, the problems people faced were no longer effecting a particular social class, but the whole society. As a result of this, the criticisms and suggestions have cleaned the political polarisations and the contrary ideologies. Beginning from this period, the movements in art and architecture could no longer behave independent from this effect. In the duration the avant-garde movements have sometimes supported and raised sometimes reconciled with, or have been in opposition to the present political formation. While the movements which are in voluntarily reconcile with the establishment or which could behave independently were giving products in good quality the controlled movements especially under the administration of totalitarian regimes were producing parallel work to the mean and bombastic expressions of the political formations, which they are speaking for. m