Büyümesi baskılanmış karnabahar fidelerinde perlan ticari preparat etkisinin araştırılması
Investigation of perlan comercial preparation effect on growth suppressed cauliflower seedlings
  1. Tez No: 678034
  2. Yazar: YAŞAR ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sebze fidelerinde kök gövde oranın dengeli olması önemli bir kalite unsurudur. Fidelerde boy kontrolü için genellikle bitki büyüme düzenleyicilerinden paclobutrazol uygulaması yapılmaktadır. Ancak karnabahar fideleri paclobutrazola karşı hassastır. Yanlış doz karnabahar fidelerinin gelişimlerinin baskılanmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda karnabahar fidelerine yapılan bazı büyümeyi düzenleyiciler veya dengeli gübrelemeler fayda etmeyebilir. Bundan dolayı da ticari kayıplar söz konusu olmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı paclobutrazol uygulamasıyla büyümesi baskılanmış karnabahar fidelerinde ticari bir preparat olan Perlan (%18,8 6-Benzyladenine + %18,5 GA4+7) uygulamasının etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla paclobutrazol uygulanarak büyümesi baskılanmış karnabahar fidelerine Perlan ticari preparatının 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 500 ve 1000 ppm dozları uygulanmıştır. Bitkilerin fide boyu, fide çapı, yaprak sayısı, yaprak boyu ve yaprak çapı ölçülerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda karnabahar fidelerinin boyunda %129,33 artışla en fazla uzama miktarı 250 ppm Perlan uygulanan bitki gruplarında gözlemlenmiştir. Fide çapında başlangıç değerlerine göre en fazla artış 250 ppm dozundaki bitkilerde görülmüştür. Yaprak sayısında ise kontrol grubu haricindeki diğer dozlarda eşit miktarda artış görülmüştür. Yaprak uzunluğunda uygulama öncesine göre en yüksek artışı 300 ppm (%16,18) dozu, onun ardından ise 250 ppm (%15,42) dozu göstermiştir. Yaprak çapı değerlerinde ise en iyi sonucun 250 ve 300 ppm'lik dozlar olduğu belirlenmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde, büyümesi baskılanmış fidelerde tek uygulama ile Perlanın 250 ve 300 ppm dozları başarılı bulunmuştur. Ekonomik açıdan bakıldığında ise 250 ppm'lik Perlan dozu karnabahar fideleri için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A balanced root-stem ratio is an important quality factor in vegetable seedlings. For the height control of seedlings, paclobutrazol, a plant growth regulator, is generally applied. However, cauliflower seedlings are sensitive to paclobutrazole. Incorrect dosage causes suppression of growth of cauliflower seedlings. In such cases, some growth regulators or balanced fertilizers for cauliflower seedlings may not be benefitial. Therefore, there are commercial losses. The purpose of this master thesis is to determine the effect of Perlan (%18,8 6-Benzyladenine + %18,5 GA4+7), a commercial preparate, application on cauliflower seedlings whose growth is suppressed by the application of paclobutrazol. For this purpose, the growth of cauliflower seedlings was suppressed with the help of paclobutrazol and 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 500 and 1000 ppm doses of Perlan commercial preparate were applied to get out of this period. Evaluations were made by the measurements of the seedling length, seedling diameter, leaf number, leaf length and leaf diameter of the plants. As a result of these evaluations, the maximum elongation amount with an increase of 129.33% in the height of the cauliflower seedlings was observed in the plant groups treated with 250 ppm Perlan. There was an equal increase in the number of leaves with the doses other than the control group. The highest increase in leaf length compared to the pre-application showed a dose of 300 ppm (16.18%), followed by a dose of 250 ppm (15.42%). It was determined that the best results in leaf diameter values were doses of 250 and 300 ppm. When evaluated in general, 250 and 300 ppm doses of Perlan with a single application were found successful in growth suppressed seedlings. From an economic point of view, 250 ppm Perlan dosage is recommended for cauliflower seedlings.