Modern characters in Vanity Fair by W.M. Thackeray and in Madame Bovary by Gustave Flaubert from the perspective of the realist novel
Gerçekçi roman bakış açısıyla W.M. Thackeray'ın Gurur Dünyası ve Gustave Flaubert'ın Madam Bovary eserlerinde modern karakterler
  1. Tez No: 678035
  2. Yazar: EZGİ ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR YILMAZ MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez modernite kavramı bağlamında karakteri öne çıkartarak W.M. Thakeray'ın Gurur Dünyası ve Gustave Flaubert'ın Madam Bovary adlı eserlerini gerçekçi bakış açısıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gurur Dünyası ve Madam Bovary hem Viktoryen gerçekçi romanın hem de karakterlerinin dönemin örnekleri olmasına rağmen, her iki romanda da bazı karakterler, geçiş karakterleri olmalarından dolayı modern özellikler taşımaktadır. İlk bölüm, on sekizinci yüzyıldan yirminci yüzyıla İngiliz ve Fransız romanlarını tartışır. İkinci bölüm, moderniteye, modern insanlara ve hayata odaklanır. Bunun yanı sıra, modern insanın özelliklerini Gurur Dünyası ve Madam Bovary ile ilişkilendirerek tartışır. Üçüncü bölüm, karakterleri moderniteye odaklanarak gerçekçi bakış açısıyla analiz eder. Son bölümde, her iki romandaki bazı karakterlerin birçok açıdan modern oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyse Vanity Fair by W. M. Thackeray and Madame Bovary by Gustave Flaubert by highlighting their characters from the perspective of realism within the context of modernity. Even though Vanity Fair and Madame Bovary are both examples of the Victorian realist novel and the characters demonstrate the examples from that era, some of the characters in both novels do have modern traits due to the fact that they are transition characters. The first chapter discusses the theory of the English and French novels from the eighteenth century to the twentieth century. The second chapter focuses on modernity, modern people and life. Besides, it discusses the characteristics of modern people relating to Vanity Fair and Madame Bovary. The third chapter analyses the characters from the perspective of realism by focusing upon the concept of modernity. The last part concludes that some of the characters in both novels are modern in many ways.