Ön çapraz bağ tamirinde plateletten zengin fibrin kullanılan ve kullanılmayan hastalarda izokinetik performans, proprioseptif duyu ve klinik fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of isokinetic performance, proprioceptive sense and clinical functions in patients using and not using platelet rich fibrin in anterior cruciate ligament repair
  1. Tez No: 678071
  2. Yazar: ALPEREN KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZELALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Ön çapraz bağ (ÖÇB) diz ekleminin en sık yaralanan bağıdır. Özellikle yüksek şiddetli ve kontakt spor yapan, pivot hareketlerini içeren (basketbol, futbol, rugby vb.) sporlarda yaralanma sıklığı daha fazladır. ÖÇB yerine greft olarak kullanılan tendonun ligamentizasyonu, cerrahi sonrası ikinci yılın sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Bu nedenle ligamentizasyon sürecini hızlandırmak amacıyla farklı yöntemler geliştirilmiştir. Plazmadan zengin fibrin (PZF) bu noktada kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Her ne kadar PZF' nin ligamentizasyon sürecine olumlu etkileri olsa da fonksiyonel sonuçlara olan etkisi belirsizdir. Bu çalışmadaki amacımız, ÖÇB tamir ile birlikte uygulanan PZF' nin bireylerin fonksiyonel sonuçlarına etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, ÖÇB rüptürü sebebiyle Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne baş vuran 18-45 yaş arası, ASA I-II-III fiziksel risk grubunda yer alan, gönüllü 35 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara otolog hamstring tendonu kullanılarak, anatomik tek bant ÖÇB rekonstrüksiyon cerrahisi yapıldı ve cerrahi sonrası rehabilitasyonunu tamamlamış ve operasyondan sonra 1 yıllık takip süresi olan hastalar değerlendirildi. Tüm hastalar tarafsız ve eşit sayıda birey dağılımı sağlayabilmek için, kapalı zarf randomizasyon yöntemi kullanılarak 2 gruba ayrıldı (1.Grup PZF kullanılan Grup, 2.Grup Kontrol Grubu). Tüm bireylerin demografik bilgileri, kuadriseps ve hamstring kas kuvvetleri (izokinetik dinamometre), ligament laksite değerleri (artrometre), fonksiyonel performansları (tek bacak öne sıçrama testi, y denge testi) ve diz fonksiyonları (IKDC anketi, KOOS anketi, Lysholm diz skorlama ölçeği) değerlendirildi ve kayıt edildi. Tüm değerlendirmeler, hem opere edilen ekstremite hem de sağlam ekstremitede bilateral olarak yapıldı. Bulgular: Grupların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. yıl 60-180°/sn açısal hızlarda hem kuadriseps hem de hamstring kas kuvvet değişimleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Grupların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası anterior tibial translasyon değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı ancak; PZF uygulanan grupta cerrahi sonrası 1. yılda ligament laksite değerlerinde %53,87 oranında bir iyileşme görülürken, kontrol grubunda bu değer %40,91'di. Grupların cerrahi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Introduction: The anterior cruciate ligament (ACL) is the most commonly injured ligament of the knee joint. The frequency of injury is higher in sports that involve pivot movements (basketball, football, rugby, etc.), especially those that do high-intensity and contact sports. Ligation of the tendon, which is used as a graft instead of ACL, is a process that continues until the end of the second year after surgery. For this reason, different methods have been developed to accelerate the ligamentization process. Plasma-rich fibrin (PRF) is one of the methods that can be used at this point. Although PRF has positive effects on the ligamentization process, it's effect on functional outcomes is uncertain. Our aim in this study was to investigate the effect of PRF applied with ACL repair on the mid-term functional outcomes of individuals. Materials and Methods: The study included 35 volunteer patients, aged 18-45 years, in ASA I-II-III physical risk group, who applied to Ankara Numune Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic due to anterior cruciate ligament rupture. The patients included in the study underwent anatomical single band anterior cruciate ligament reconstruction surgery using autologous hamstring tendons, and patients who completed their post-surgery rehabilitation and had a 1-year follow-up period after the operation were evaluated. All patients were divided into 2 groups (PZF Group, Control Group) using the closed-envelope randomization method to ensure an unbiased and equal distribution of individuals. Demographic information of all individuals, quadriceps and hamstring muscle strength (isokinetic dynamometer), ligament laxity values ​​(arthrometer), functional performances (single leg forward jump test, y balance test) and 14 knee functions (IKDC questionnaire, KOOS questionnaire, Lysholm knee scoring scale) evaluated and recorded. All assessments were performed bilaterally in both the operated and intact extremities. Results: There was no significant difference between the groups changes in both quadriceps and hamstring muscle strength at 60-180°/sec angular velocities before and after surgery (p>0.05). There was no statistically significant difference in anterior tibial translation values ​​of the groups before and after surgery, however; While there was a 53.87% improvement in ligament laxity values ​​in the first year after surgery in the PZF group, this value was 40.91% in the control group.