Mikrodenetleyici sistem ile ağırlık ölçümü
The Weigh measurament system with microcontrolsystem
  1. Tez No: 67808
  2. Yazar: YUNUS KARABÖREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde mikroişlemciler ve mikrodenetleyiciler endüstrinin her dalında kullanılarak teknolojide çok önemli bir noktaya ulaşılmıştır. Bu çalışmada, mikroişlemcilere oranla çok daha az çevre donanımına ihtiyaç duyan mikrodenetleyici tümdevresini kullanarak, günümüzde sanayinin her alanında, otomasyon sistemlerinde, ticari kuruluşlarda veya diğer alanlarda kullanılabilecek ağırlık ölçüm sistemi gerçeklenmiştir. Tasarlanan sistemde dönüştürücü algılayıcı olarak gerginlik- ölçer (strain- gage ) ailesinden Yük- Hücresi (Load -Cell) kullanılmıştır. Bu sistemde kullanılan dönüştürücü doğrusal değişim gösteren bir karakteristiğe sahiptir. Kalibrasyon sistemi ek yazılım kullanılarak tuş takımı ile gerçeklenmiştir. Bu nedenle tasarlanan bu sistem, sadece ağırlık ölçen bir sistem olarak değil, doğrusal bir değişime sahip bütün dönüştürücülerden gelen bilgiyi ölçebilecek kabiliyete sahiptir. Bu sistemde anolog sayısal dönüştürücü olarak en son ürünlerden biri olan 16-bit ADC tümdevresi kullanılmıştır. Bu dönüştürücünün en büyük özelliği, algılayıcılardan gelen işareti, her hangi bir çevre donanımına gereksinim duymadan direkt olarak kabul etmesidir. Böylece çevre elemanları asgari düzeye indirilmek suretiyle, gerek maliyetin düşmesi ve gerekse sistemin biraz daha donanım açısından küçülmesi ile, beraberinde birçok problemde ortadan kalkmış olacaktır. Bu sistemde kalibrasyon bilgisini saklamak amacıyla mikrodenetleyiciye bağlanan bir hafıza birimi olan EEPROM tümdevresi kullanılmiştır. Bu nedenle sistemde ayrıca seri haberleşmede gerçeklenmiştir. Gerçekleştirilen ağırlık ölçme sistemi, 5gr ile yük hücresinin özelliğine bağlı olarak 30kg ağırlığı 5gr duyarlılık ile ölçmeye programlanabilir ve sayısal LED gösterge üzerinde gösterebilir. Ayrıca kullanılan mikrodenetleyici temelli sayısal sistemin üstünlükleri nedeniyle, sistem endüstride ihtiyaç duyulan diğer ölçümlerde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, microprocessors and microcontrollers have reached very important point with wide use in various industrial applications.In this study, by using of microcontroller IC, since it requires fewer hardware compairing to microprocessors, the weight measurement system, which can be used todays industrial, otomation systems, traditional or other application. Load-Cell from Strain-Gage family used as a transducers sensor in this realization.transduzers, which was used in this system, has a linear changeable characteristicBy using additional software, the calibration system realized with keyboard. That is why, the system which is mentioned above, measures not only weight, but also the data which come from all the transduzers, which has a linear characteristic. In this system a 16-Bit ADC IC was used as a new anologue to dijital converter. The ADC can accept a signal coming any peripharials and this is its important feature. As the number of the peripharials was optimized to its minimum, following the increase at the system price and hardware complexity, lost of problem could be eliminated. In this system, an EEPROM IC which is connected to microcontroller was used to save the calibration data.Because of that, a serial communication interface was also applied in this system. This designed weight measurement system can be programmed to measure 30 kg weight with 5 gr. Sensibility by using 5 gr. depending on the Load-Cell and it can show the result with a LED display.In additional, because of the features of the microcontroller based dijital system, it can be used for any other measurements using industrial application.