Anahtarlamalı güç kaynakları
- Tez No: 67809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Elektronik sistemlerin beslenmesinde genellikle regülatör yapılan kullanılır.Düşük güçlü besleme devrelerinde genellikle lineer gerilim regülatörleri kullanılmaktadır. Bu besleme devrelerinde boyut güçle orantılı olarak artmaktadır. Oysa anahtarlamalı güç kaynaklarında boyut frekansla ters orantılı olarak azalmaktadır. Günümüzde gelişen yarıiletken teknolojisiyle yüksek güç ve hızlarda çalışan anahtar elemanları elde edilebilmektedir. O nedenledir ki küçük boyutlu anahtarlamalı güç kaynakları tasarlanabilmektedir. Tezde dc-dc ve ac-dc çevirici yapılan ile bunların analizleri verilmiştir. Sonra bu çevirici yapılarının transfer fonksiyonları bulunmuş ve lineer hale getirilmiştir. Kompanzasyon devresi elemanları K-faktörü yaklaşımıyla belirlenmiştir. Sonuçta 200W lık bir push-pull çevirici tasarlanmış ve pratik olarak gerçeklenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regulator structures are generally used to supply electronic systems. Linear voltage regulators are used in low powered supply circuits. In linear voltage regulated power supplies dimensions proportionally increase with power. Fortunately switched power supplies proportionally decrease with inverse of switching frequency being used. Within the framework of today's semiconducter technology it is possible to manufacture high power and high speed switching components. Therefore small size switched regulated power supplies are being designed. In this work various dc-dc and ac-dc converter structures and their analysis are given. Then transfer functions of the converters are found and linearized. Compensation circuit components are determined by K-factor approximation. Finally a 200W push-pull converter circuit is designed and tested. Vffl