Bilgi okuryazarlığı ve kolektif öğretmen yeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi (Zonguldak ili örneği)
Examining the relationship between information literacy and collective teacher efficacy (Zonguldak city sample)
  1. Tez No: 678083
  2. Yazar: ÖMER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin bilgi okur-yazarlığı ve kolektif öğretmen yeterliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla birlikte, öğretmenlerin bilgi okur yazarlığının kolektif öğretmen yeterliğini yordayıp yordamadığı da incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2020 – 2021 Eğitim Öğretim yılında Zonguldak merkez ve ilçelerinde görev yapan 406 ilkokul öğretmeni oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği ve Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği vasıtasıyla toplanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi, t-Testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı ve kolektif yeterlik algıları yüksek seviyededir. Öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı ve kolektif yeterlik algılarının cinsiyet ve mesleki kıdeme göre istatiksel olarak değişmediği görülürken, kolektif öğretmen yeterliği öğrenci disiplinine yönelik alt boyutunda, yaş değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Korelasyon analizleri, bilgi okur yazarlığı ve kolektif öğretmen yeterliği arasında pozitif, orta düzeyde anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin bilgi okur yazarlığı algıları, kolektif öğretmen yeterliğini anlamlı bir biçimde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between teachers' information literacy and collective teacher efficacy. In addition, whether teachers' information literacy predicts collective teacher efficacy was also examined. The sample of the study, in which the relational scanning model was used, consisted of 406 primary school teachers working in the center and districts of Zonguldak in the 2020-2021 academic year. The data was gathered through the personel information scale, Information Literacy Scale and Collective Teacher Efficacy Scale. In the analysis of the data, arithmetic mean, one-way analysis of variance, t-Test, correlation and multiple regression analysis were used. According to the results obtained from the research, teachers' information literacy and collective efficacy perceptions are high. While it was seen that teachers' information literacy and collective efficacy perceptions did not change statistically according to gender and professional seniority, it was observed that there was a significant difference according to the age variable in the sub-dimension of collective teacher efficacy for student discipline. Correlation analyzes showed that there was a positive, moderately significant relationship between information literacy and collective teacher efficacy. Information literacy perceptions of teachers significantly predict collective teacher efficacy.