Marka nefreti ile tüketicilerin kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin irdelenmesi: Futbol taraftarları üzerine bir uygulama
Investigation of the relationship between brand hate and consumer personality
  1. Tez No: 678082
  2. Yazar: MELİS ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, marka nefreti ile tüketici kişilik yapısı arasındaki ilişkinin irdelenmesidir. Araştırmanın evrenini Antalya ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri futbol taraftarları oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veriler online anket yöntemiyle elde edilmiştir. Toplamda 405 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere frekans analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, farklılık analizleri uygulanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda marka nefreti değişkeni dört boyut, tüketici kişilik yapısı değişkeni onbir boyut ortaya çıkmıştır. Marka nefreti boyutları, olumsuz ağızdan ağıza iletişim, şikayet, kaçınma ve protesto boyutlarından oluşmaktadır. Kişilik yapısı boyutları, soytarı, kahraman, asi, sihirbaz, bilge, aşık, vatandaş, kaşif, masum, bakıcı ve kral boyutlarındna oluşmaktadır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda marka nefreti boyutları (olumsuz ağızdan ağıza iletişim, şikayet, kaçınma ve protesto) ile kişilik yapısı boyutları arasında düşük düzeyde anlamlı, pozitif (asi, bilge, bakıcı) ve negatif (vatandaş, kaşif, aşık) ilişkilerin var olduğu görülmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda kişilik yapısı boyutlarının (asi, bilge, bakıcı, kaşif ve vatandaş) marka nefreti üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Son olarak uygulanan t-testi ve tek yönlü ANOVA analizlerinde katılımcıların tüm demografik özellikleri ile kişilik yapısı ve marka nefreti boyutlarına yönelik algıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between brand hate and consumer personality structure. The universe of the research consists of football fans aged 18 and over living in Antalya. Quantitative research method was used in the study, and the data were obtained by online questionnaire method. In total 405 the questionnaire was evaluated. The data obtained were analyzed using the SPSS package program. Factor analysis, correlation analysis, regression analysis, factor analysis were applied to the data obtained. As a result of the factor analysis, four dimensions were found for the brand hate variable and eleven dimensions for the personality structure variable. Brand hatred dimensions consist of negative word of mouth, complaint, avoidance and protest dimensions. Personality structure dimensions consist of buffoon, hero, rebel, magician, wise, lover, citizen, explorer, innocent, caregiver and king. As a result of the correlation analysis, it is seen that there are low-level significant, positive (rebel, wise, caregiver) and negative (citizen, explorer, lover) relationships between brand hate dimensions (negative word of mouth, complaint, avoidance and protest) and personality structure dimensions. As a result of the regression analysis, it was determined that personality structure dimensions (rebel, wise, caregiver, explorer and citizen) had an effect on brand hatred. Finally, in the t-test and one-way ANOVA analyzes applied, it was determined that there were significant differences between all demographic characteristics of the participants and their perceptions of personality structure and brand hate dimensions.