Güreşçilerde dinamik ve statik core egzersizlerinin fonksiyonel hareket analiz puanlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dynamic and static core exercises on functional movement analysis points in wrestlers
- Tez No: 678092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACETTİN HAKAN YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; Erkek serbest güreşçilerde 8 haftalık dinamik ve statik core egzersizlerinin fonksiyonel hareket analizi puanları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Kasımpaşa Güreş kulübünden gönüllü 20 erkek serbest güreşçi katılmıştır. Çalışmaya katılan güreşçiler 10 çalışma 10 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubunu ve kontrol grubunu oluşturan 20 sporcuya aynı ekip tarafından aynı yerlerde, ön test ve son testler uygulanmıştır. Yapılacak testler kapsamında katılımcıların betimlenmesi için antropometrik ölçümleri (boy, kilo), alınmıştır. Core kuvvetlerinin belirlenmesi için 8 adımlı plank testi uygulanmıştır. Fonksiyonel hareket analiz puanlarını belirlemek için ise 7 hareketten oluşan Fms test kiti (Functional Movement Screen) kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımları için Kurtosis- Skewness analizi, grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmaların yapılması için eşleştirilmiş paired-samples t test, ve bağımsız iki örneklem independent-samples t testi, testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The analysis of the effect of 8-week dynamic and static core exercises on functional motion analysis scores in male free wrestlers. Twenty volunteer male free wrestlers from Kasımpaşa Wrestling Club participated in the study. The wrestlers participating in the study were divided into two groups, 10 studies and 10 control groups. The pretest and posttests were applied to the 20 athletes who constitute the study group and the control group in the same places by the same team. Anthropometric measurements (height, weight) were taken to describe the participants within the scope of the tests to be conducted. An 8-step plank test was used to determine core forces. In order to determine functional motion analysis scores, data were collected using the Fms test kit (Functional Movement Screen) consisting of 7 movements. Statistical analysis of the study was done using SPSS 22.0 package program. Kurtosis-Skewness analysis for the normality distributions of the data, paired-samples t test, and two independent samples-test t-test for independent and intra-group comparisons.