COVID-19 salgını sürecinde beden eğitimi ve spor bölümleri öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi Güneydoğu Anadolu bölgesi örneği
Investigation of the attitude of physical and sports students to distance education during the COVID-19 outbreak Southeast Anatolia region
  1. Tez No: 678091
  2. Yazar: BERAT ERGENEKON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNDER ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde lisans düzeyinde aktif olarak öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu bölgede yer alan 357'si Büyükşehirlerdeki üniversiteler, 398'i ise diğer şehirlerdeki üniversitelerin (109'u Diyarbakır, 93'ü Gaziantep, 90'ı Siirt, 76'sı Şanlıurfa, 69'u Şırnak, 92'si Batman, 71'i Kilis, 73'ü Adıyaman ve 82'si Mardin) Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde aktif olarak öğrenim gören toplamda 755 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu ve Arslan, Bircan ve Eleroğlu (2019) tarafından geliştirilen 5 faktörden oluşan, 21 soruluk beşli likert tipi olan Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği (UEYTÖ) uygulanmıştır. Üniversitelerin dersleri genelde online eğitimle yürüttüğü bu süreçte, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları demografik bilgiler ile karşılaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma uygulanmıştır. Yapılan normallik testine göre normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde, iki değişkenin ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını incelemek için U-testi, ikiden fazla değişkenin ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını incelemek için ise kruskal-wallis testi, çoklu karşılaştırmalarda ise hangi değişkenler arasında anlamlı farklılık olduğunu tespit edebilmek için kruskal-wallis testinden sonra tekrarlı U-testi testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the demeanors of the students of Physical Education and Sports Departments towards online education during the Covid-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China and affected the whole world. The population of the study is composed of students who are actively studying at the Physical Education and Sports Departments of the universities in the cities of the Southeastern Anatolia Region, while the sample group consists of 357 universities in metropolitan cities and 398 universities in other cities (109 93 in Gaziantep, 90 in Siirt, 76 in Şanlıurfa, 69 in Şırnak, 92 in Batman, 71 in Kilis, 73 in Adıyaman and 82 in Mardin) Actively studying in Physical Education and Sports Departments. It consists of 755 students in total. Participants were administered the Demographic Information Form created by the researcher and the Attitude Scale towards Online Education (UEYTÖ), a five-factor Likert-type 21-question scale developed by Arslan, Bircan and Eleroğlu (2019). In this process, where universities generally conduct courses with online education, the attitudes of physical education and sports department students towards online education were compared with demographic information. Number, percentage, mean, and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. In the analysis of data that did not show a normal distribution according to the normality test, the U-test was used to examine whether the difference between the averages of the two variables were significant. Kruskal-wallis was used to examine whether the difference between the means of more than two variables were significant. In multiple comparisons, repeated U-test was used to determine which variables were significantly different. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data and the margin of error was accepted as 0.05.