Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş aort darlığı hastalarında subklinik sistolik disfonksiyonun izovolumik akselerasyon zamanı ile değerlendirilmesi ve darlık ciddiyetiyle ilişkisi
The evoluati̇on of subcli̇ni̇cal systoli̇c dysfuncti̇on wi̇th i̇sovolumetri̇c accelerati̇on ti̇me in asymptomati̇c aorti̇c stenosi̇s pati̇ents wi̇th normal ejecti̇on fracti̇on and the relationship between severity of stenosis
  1. Tez No: 678098
  2. Yazar: ERTAN AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YILDIRIM, UZMAN MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Aort Darlığının (AD) 65 yaş üstü popülasyonda sık karşılaşılan ve tedavi edilmediğinde mortal seyreden bir hastalık olduğu gösterilmiştir. Doku Doppler ekokardiyografi (TDI) yöntemiyle elde edilen izovolumik miyokardial akselerasyon (İVA) subklinik sistolik disfonksiyonun saptanmasında etkin olduğu bildirilmiştir. Bu çalışma ile asemptomatik aort darlığı hastalarında subklinik sistolik disfonsiyonu değerlendirilmeyi ve darlık ciddiyetiyle İVA arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza AD bulunan 75 hasta (ortalama yaş: 65.7±11.5) ve kontrol grubu olarak AD olmayan 30 hasta (ortalama yaş: 63.9±6.0) alındı. Aort darlığı hastaları, transtorasik ekokardiyografi ile belirlenen aort kapak alanı (AKA) ve aortik pik velositeye göre üç gruba (hafif, orta ve ileri) ayrıldı. Tüm hastaların konvansiyonel ekokardiyografi ve TDI parametreleri ve demografik özellikleri değerlendirildi. Doku Doppler parametrelerinden isovolumik kontraksiyon esnasında oluşan pik myokardiyal velosite (IVV)'nin, izovolumik kontraksiyon sırasında bazal çizgi-pik velosite zamanı (AT)'na bölünmesiyle İVA hesaplandı. Bulgular: Gruplar arası ve alt gruplar arasında demografik verilerde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic valve stenosis is a desease that seen commenly in greater than 65 years and if not treated can be mortal. Myocardial acceleration during isovolumetric contraction (IVA) is a parameter that acquired with tissue Doppler echocardiograhy (TDI) determine subclinical systolic disfunction efficiently. The aim of this study was to determine subclinical systolic disfunction in asymptomatic aortic valve stenosis patients and to show correlation of stenosis degree with IVA. Material and method: 75 patients with aortic valve stenosis (average age :65.7 ± 11.5) and 30 patients in control group who have not aortic valve stenosis (average age :63.9 ± 6.0) were enrolled in the study.In aortic valve stenosis group patients divided into three group ( mild,moderate,severe ) with used aortic valve area (AVA) and aortic peak velosity obtained by echocardiography. All patients evaluated with conventional echocardiografi, TDI parameters and demografic facilities. IVA is calculated as the ratio of tissue Doppler derived peak myocardial velocity during isovolumetric contraction (IVV) divided by the acceleration time (AT). Findings: No statistically significant demografic differences were found among groups and subgroups.