Control microgrid with renewable energy source and multiple converters
Yenilenebilir enerji kaynağı ile mikrogrıd kontrolü ve çoklu dönüştürücüler
- Tez No: 678132
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mikro-Şebeke teknolojisi gelişmekte olan bir alandır ve özellikle enerji sektörlerinde çalışan araştırmacıların ilgi alanıdır. Ülkemiz uzun yıllardan beri enerji krizleriyle karşı karşıya olduğu için yakıt fiyatları arttıkça gelecekte şiddet seviyesine ulaşması beklenmektedir. Elektrik üretimindeki tek nokta, şu anda ülkenin karşı karşıya olduğu kısa düşüşün üstesinden gelemez. Örneğin şeker üreten ve enerji üreten ve ulusal şebekeye aşırı enerji ihraç eden tekstil sektörleri. Bugünlerde elektrik üretiminin ana odağı yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmaktır. Güneş parkları var ve rüzgar enerjisi çiftliği inşa ediliyor ve sayıları her geçen gün artıyor, bu da ülkedeki enerji krizlerini azaltmak için önemli kaynaklar. Bu tezde, enerji krizlerinin üstesinden gelmek için küçük ölçekli enerji üretim birimi üzerine yapılan bir çalışma bir şehre yayılmış olarak değerlendirilmektedir. Bu küçük ölçekli enerji birimi için kullanılan terminoloji Mikro şebekedir. Bu mikro şebekedeki sorun, ana şebeke kapalı olduğunda ana şebekeyle senkronizasyondur, bu mikro şebeke ana şebekeye yeterli enerji verebilecek şekilde senkronize edilmelidir. Bu tez, yenilenebilir enerji kaynakları için bir kontrol şemasını ve enerji depolama sistemi için çoklu dönüştürücüler geliştirerek bu sorunu ele almaktadır
Özet (Çeviri)
Micro-Grid technology is an emerging field and it is the interest area of researchers working specially on energy sectors. As our country is facing energy crises from many years and it is expected to reach severity level in future as the fuel prices are increasing. The single point of power generation cannot overcome the short fall currently facing the country. The industries for instance sugar and textile generating energy and exporting excessive energy to national grid. These days, the main focus for power generation is to utilize renewable energy sources. There are solar parks and wind energy farm are being constructed and their numbers are increasing day by day which are no doubt the major sources for reducing energy crises in the country. In this thesis, study on small scale power generation unit is being considered spread over a city to overcome energy crises. The terminology used for these small scale energy unit is Micro-grid. The problem with these micro-grid is that of synchronisation with the main grid that is when the main grid is off line, these microgrid should be synchronised in such a way that they can export sufficient energy to the main grid. This thesis addresses this issue by improving a control scheme for renewable energy resources and multiple convertors for energy storage system.