Solar system analyzing in Afghanistan and connecting to grid system
Afganistan'da güneş sistemi analizi ve şebeke sistemine bağlanma
- Tez No: 678145
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şebeke, bir dizi dağıtılmış üretim ünitesi, enerji depolama kaynakları, iletişim bağlantıları ve yerel yüklerden oluşur ve şebekeye bağlı ve şebekeden ayrı olarak iki modda çalışabilir. Ayrı bir modda Mikro Şebeke üniteleri arasındaki güç yönetimi ve yük paylaşımı hem merkezi hem de merkezi olmayan olabilir. Merkezi olmayan bir şekilde, yerel ölçümler ve hızlı iletişim bağlantısının ve güvenilirliğinin olmaması nedeniyle merkezi olmayan yöntemle tercih edilir. Bu tezde, Microgrid bir güneş türü ve (ayrı inverter) veya PV / batarya ile bir kombinasyon halinde, bağımsız bir şekilde bağlanabilir olduğu düşünülmektedir bataryanın bir türden bir saklama kaynağı dağıtılmış üretim birimlerinin oluşturduğu (ortak bir inverter tarafından ). Bu tezin amacı, çeşitli bağımsız güneş üniteleri, bağımsız batarya ve güneş / batarya kombinasyonundan oluşan ağ mikro şebekeleri için yeni bir merkezi olmayan güç yönetimi ve dağıtım yöntemi sağlamaktır. Önerilen yöntemde, her bir şebeke ünitesinin çalışması altı duruma bölünür ve farklı koşullara bağlı olarak, her birim bu durumlardan birinde çalışır. Güneş pillerinin, akünün ve evirici ünitesinin kontrolü performans durumuna göre değişir. Bu yöntemde, değişiklik koşullarının sadece yerel ölçümleri incelenir. Pil şarj oranlarının otomatik olarak dengelenmesi ve pilleri beslemek ve şarj etmek için güneş enerjisi dizisi kapasitesinin optimum kullanımı bu yöntemin en önemli özelliklerinden biridir. Bu yöntem ilk olarak tek fazlı bir şebeke için araştırılır ve daha sonra tek fazlı ünitelerin üç fazlı bir şebekenin farklı fazlarına bağlandığı tek fazlı / üç fazlı karışık ızgaralı şebekeye genelleştirilir. Fazdan başka bir faza güç iletimi ve bir fazın başka bir bulanıktan şarj veya şarj gücü sağlanması, bu yöntemin tek fazlı / üç fazlı kombinasyon modunda bir özelliğidir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is located in the west of Asia, Using and investing in renewable energy production (wind and solar) is considered an effective step in the economic development of Afghanistan. Because of the lack of electricity, people and manufacturing companies are struggling with many problems. Importing electricity from neighboring countries, although able to solve some problems in the short term, has increased dependence on imported energy, and according to statistics since 2003, Afghanistan has spent above 1.3$ billion on imported electricity, which is a major recession on the country's economy. Afghanistan's over-reliance on imported energy is a strategic challenge for Afghanistan that has both political and economic consequences. Therefore, any effort to reduce Afghanistan's dependence on imported energy and producing domestic and local energy will be considered a good and valuable step. According to research on renewable energy in the country, Afghanistan has a large capacity to produce energy from renewable sources. Due to the statistics from the International Center for Renewable Energy, Afghanistan has 300 sunny days a year, which means that one kilowatt of solar energy can be produced per ten square meters. Taking into account these opportunities, the Afghan Ministry of Energy and Water, in its five-year plan for Afghanistan's energy self-sufficiency, plans to produce about 200 MW of energy from renewable energy sources by 2020. Extensive use of renewable energy technology in Afghanistan can increase domestic electricity generation capacity. In this thesis, we are analyzing the solar energy grid connection in Afghanistan and we designed one-megawatt power from two different panels and also after that design of two-megawatt power in Herat Afghanistan.