Şebekeye bağlı mı̇kro şebekelerde hı̇brı̇t enerjı̇ sı̇stemı̇nı̇n performansının analı̇z edı̇lmesı̇
Analyzing the performance of a hybrid energy system in grid connected microgrids
  1. Tez No: 921306
  2. Yazar: NOUR ABOUBAKR HASAN FADHEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, özellikle dinamik bir mikro şebeke ortamında fotovoltaik sistemlerin optimizasyonuna odaklanarak yenilenebilir enerji sistemleri alanında önemli bir ilerlemeye işaret etmektedir. Çalışma, bir batarya enerji depolama sistemine bağlı bir fotovoltaik sistemin performansına yakından bakarak yeni dinamik kontrol algoritmalarının ne kadar yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu algoritmalar, enerji üretimi, dalgalanan talep ve depolama bileşenlerinin şarj durumu gibi karmaşık değişkenlerin yönetilmesinde çok önemlidir. Şebeke takip modunda Mikro Şebeke Enerji Yönetim Sistemi (MEMS), PQ kontrolü, ışınım değişimi, resenkronizasyon ünitesi kontrolü, güneş enerjisi santrali kesintisi ve dengesizlik telafi sistemlerinin tümü farklı durumlarda dikkatle incelenmiştir. Bulgular, özellikle güneş ışınımı değişiklikleri ve şebeke kesintileri karşısında hibrit sistemin artan esnekliğini ve etkinliğini göstermektedir. Sistemin gösterdiği esneklik, şebeke istikrarının ve kesintisiz güç sağlanmasının sürdürülmesinde gelişmiş kontrol stratejilerinin hayati öneminin altını çizmektedir. Özellikle, Resenkronizasyon Ünitesi Kontrolünün devreye alınması, şebekeye bağlı ve adalı operasyonlar arasındaki değişimler sırasında şebekeyi daha güvenilir hale getirmenin önemli bir parçası olmuştur. Böylece resenkronizasyon neredeyse hiç sorun yaşanmadan sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiştir. Güneş santrali kesintisi ve Dengesizlik Telafi sistemi derinlemesine incelenmiş ve sonuçlar, aşırı üretim zamanlarında enerjinin nasıl dağıtılacağını ve enerji üretimi ile tüketiminin eşit olmadığı durumlarda sorunların nasıl çözüleceğinin konusunda çok faydalı olmuştur. Çalışma, mikro şebeke yönetimi teknolojilerinde büyük bir adım atılmasını sağlarken, daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı eklenmesi, enerji depolama sistemlerinin iyileştirilmesi ve yeni, son teknoloji öngörücü kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi gibi daha fazla araştırma yapılabilecek alanlara da işaret etmektedir. Sonuçlar, mikro şebeke teknolojilerinin geliştirilmesi ve enerjinin daha sürdürülebilir hale getirilmesine yönelik küresel çabaların desteklenmesi açısından önemlidir. Ayrıca tüm dünyanın daha güvenilir, verimli ve çevre dostu güç sistemlerine geçmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study marks a significant advancement in the realm of renewable energy systems, particularly focusing on the optimization of photovoltaic systems within a dynamic microgrid environment. The study shows how useful new dynamic control algorithms can be by looking closely at the performance of a photovoltaic system that is connected to a battery energy storage system. These algorithms are pivotal in managing complex variables, including energy production, fluctuating demand, and the storage components' state of charge. The Microgrid Energy Management System (MEMS) in grid-following mode, PQ control, irradiance variation, resynchronization unit control, solar plant curtailment, and imbalance compensation systems were all carefully looked at in different situations. The results demonstrate the hybrid system's increased flexibility and effectiveness, particularly in the face of solar irradiance changes and grid disruptions. The resilience demonstrated by the system underlines the vital importance of sophisticated control strategies in sustaining grid stability and continuous power provision. Notably, putting in place the Resynchronization Unit Control became a key part of making the grid more reliable during changes between grid-connected and islanded operations. This made resynchronization go smoothly with almost no problems. Solar plant curtailment and the Imbalance Compensation system were looked into in depth, and the results were very helpful in improving how energy is distributed during times of overproduction and fixing problems where energy production and consumption are not equal. The study makes a huge step forward in microgrid management technologies and also points out areas that could use more research, like adding more renewable energy sources, improving energy storage systems, and coming up with new, cutting-edge predictive control methods. The results are important for improving microgrid technologies and promoting global efforts to make energy more sustainable. They also show how important it is for the whole world to switch to more reliable, efficient, and environmentally friendly power systems.