Adölesanlarda uyku hijyeni, uyku kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sleep hygiene, sleep quality and nutritional status in adolescents
- Tez No: 924384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma adölesanların; uyku hijyeni, uyku kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca adölesanların uyku hijyeni düzeylerini ölçebilmek için Adölesan Uyku Hijyeni Ölçeği'nin (AUHÖ) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Çalışmaya 14 ile 18 yaş arasındaki 628 adölesan katılmış ve 310 kişiye sadece AUHÖ uygulanmıştır. 318 adölesan ise genel bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme bilgileri, 24 saatlik besin tüketim kaydı, Adölesanlar İçin Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği (ABAÖ), Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği (ÇEUYÖ), Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi (UKÖ-UDA) ile AUHÖ'den oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. BKİ persentil değerlerine göre çalışmaya katılan adölesanların %18,6'sı hafif şişman ve %6,3'ü şişman olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between sleep hygiene, sleep quality, and nutritional status in adolescents. Additionally, a validity and reliability study of the Adolescent Sleep Hygiene Scale (ASHS) was conducted in Turkish to assess the sleep hygiene levels of adolescents. The study included 628 adolescents aged 14 to 18, with 310 participants receiving only the ASHS. A total of 318 adolescents were evaluated through a face-to-face interview method, using a survey form consisting of general information, health information, nutrition data, 24-hour food intake records, the Adolescent Nutritional Habits Scale, the Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents, the Sleep Quality Scale and the Sleep Variables Questionnaire, ASHS. According to Body Mass Index (BMI) percentiles, 18.6% of the adolescents were classified as mildly overweight and 6.3% as obese.