Karabük İli'nin merkez ilçesinde multipl skleroz (ms) prevelansı
- Tez No: 678188
- Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Türkiye 'de multipl skleroz (MS) prevalansına dair az sayıda çalışmalar mevcuttur. Ülkemiz verilerine olumlu katkıda bulunmak amacıyla, Türkiye'nin kuzeybatısın 'da yer alan Karabük ilinin merkez ilçesinde multipl skleroz prevalansını araştırdık. Yöntem: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği tarafından Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı işbirliğiyle, anket tekniği kullanılarak, 1 Nisan - 30 Nisan 2014 tarihleri arasında 30.000 kişi kapı kapı dolaşılarak tarandı. Tarama sonunda bulunan şüpheli kişilerin, sağlık merkezinde bir nöroloji uzmanı ve nöroloji asistanı tarafından anamnezi alındı ve muayenesi yapıldı. Tanı Poser ve McDonald ölçütlerine göre konuldu. Hastaların sakatlık dereceleri EDSS ile ölçüldü. Hastaların muayene bulguları ve laboratuar bulguları kaydedildi. Bulgular: Hedeflenen 30.000 kişilik nüfusunun 28.172 kadarına ulaşıldı. Kalan 1828 kişi anket çalışmasına katılmadı ve ya adreslerinde bulunamadı. Saptanan hastaların 26 tanesi klinik kesin MS tanısı aldı. Hastaların yaş ortalaması 39,5± 10,2 olarak bulundu. Kadın erkek oranı 1,2 olarak bulundu. Hastaların hastalık başlangıç yaşı ortalama 31,1± 9,6 yıl ve ortalama hastalık süresi 7,9± 6,9 olarak bulundu. İncelenen hastaların EDSS'leri ortalama 3,3± 1,7 olarak bulundu. Taranan bölgedeki prevalans oranı 92,3/ 100.000 olarak belirlendi. Sonuç: Bu sonuçlar bize Türkiye'nin artık orta derecede prevalans kuşağından çıktığını, göstermektedir. Karabük çevre kirliliğinin olduğu sanayi bölgesi olduğundan prevalans yüksekliği bu etkenlerle bağlantılı olabilir. Bu nedenden dolayı bu konuda karşılaştırılmalı daha geniş kapsamlı araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Turkey ' prevalence of multiple sclerosis (MS) in a small number of studies available. Contributing positively to our country for the purposes of data, located on the Northwest of Turkey ' in the District of Karabük province investigated the prevalence of multiple sclerosis Center. Patients and Methods: Dr. Lütfi Kırdar Kartal training and research hospital Neurology Clinic by Marmara University, in collaboration with the Department of public health survey is using the technique, 1 April-30 April 2014, screened 30,000 people between changing entrenched attitudes with door to door. I suspect people are located at the end of the scan, a neurologist and Neurology Assistant at the health centre by history and examination. Diagnosis was based upon criteria, such as Poser and McDonald. Patients ' EDSS disability degrees was measured with. Patients examination and laboratory findings were recorded. Findings: The population reached up to the targeted 30,000 28.172. The person did not attend work or remaining 1828 is not found in the address of the survey. One of the patients diagnosed with clinically definite MS detected took 26. The average age of patients was 39.5 ± 10.2 respectively. Female male ratio of 1.2. The average age of the patients disease start 31.1 ± 9.6 years and average disease duration of 7.9 ± 6.9. The EDSS of patients surveyed were found to be the average of 3.3 ± 1.7. The prevalence rate in the region being scanned 92.3/100,000, respectively. Conclusion: These results give us Turkey is no longer a moderate prevalence of generation, free of charge. Karabük is industrial zone of environmental pollution because the prevalence can be linked to these factors in height. For this reason it is necessary broader comparative research about.