Evde sağlık hizmeti veren hekimlerin evde sağlık hizmetlerine ve uygulamalara bakış açıları: Kalitatif çalışma
Perspectives of physicians providing home healthcare services on home healthcare services and practices: Qualitative study
- Tez No: 678191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA KAHVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Evde sağlık hizmetleri giderek artan yaşlı nüfus ve kronik hastalık prevalansı ile artan hastane maliyetleri nedeniyle tüm dünyada önemli bir sağlık hizmeti alanı haline gelmiştir. Ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan bu hizmetin sunumunda bazı eksiklikler ve zorluklar bulunmaktadır. Hizmet hususunda düzenlemeler de halen sürmektedir. Hekimlerin aktif olarak rol aldığı evde sağlık hizmetlerinde hekimlerin bu konuya bakış açılarını ayrıntılı olarak incelemek amacıyla planladığımız çalışmada, amacımızı en iyi şekilde yansıtacağını düşündüğümüz kalitatif araştırma yöntemi seçildi. Yaptığımız literatür taramasında ülkemizde bu alanda yapılan kalitatif çalışmaya rastlanmamıştır. Evde bakım hizmeti veren ve araştırma için onayı alınmış 26 hekim araştırmaya dahil edildi ve yüz yüze yarı yapılandırılmış röportajlar yapıldı. Yapılan röportajların analizi sonucunda ana temalar oluşturuldu. Evde sağlık hizmetlerine duyulan gereksinim, evde sağlık hizmetlerinin yönetimi, evde sağlık hizmetleri sürecine etki eden psikososyal faktörler, evde sağlık hizmetlerinin düzenlenmesiyle ilgili mevzuatın değerlendirilmesi ve evde sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi olmak üzere beş ana tema belirlendi. Hekimlerin bu konulardaki görüşlerinin kalitatif analizi hizmet kalitesini artırmak ve eksiklikleri tamamlamak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of growing elderly population and the increasing prevalence of chronic diseases with the increasing hospital costs, home health care services have become an important health care area all over the world. There are some difficulties and some deficiencies in the provision of this recently implemented service in our country. Arrangements in the service are still going on. Physicians have an active role in home health care services and we have planned to examine physicians' attitudes towards this service in detail, so qualitative research method, which reflects our purpose in the best way, was chosen. We did not find any Turkish qualitative study on this subject through literature search. 26 physicians who provide home health care services were included in the study after receiving their approval. We conducted in-depth, semi-structured, face to face interviews. Main themes were created as a result of analysis of the interviews. The need for home health care services, home health care service management, psychosocial factors that affect the process in home health care services, evaluation of the legislations on the organization of home health care services and development of home health care services are the five main themes that were obtained from the study. Qualitative analysis of physicians' views on these issues has an important role to improve the quality of service and complete the deficiencies.