Türkiye'de dijital ödeme yöntemlerinin gelişimi: Milli örneğimiz TROY
Development of digital payment in Turkey: Our national example TROY
  1. Tez No: 678261
  2. Yazar: MUAMMER GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MELİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Türkiye'de Dijital Ödemelerin Gelişimi: Milli Örneğimiz Troy”isimli çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; problemin tespiti yapılarak araştırmanın amacı ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; dijitalleşmenin temel kaynağı olan internet ve gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde; ödeme yöntemleri ve ödeme kavramları üzerinde durularak ödemelerin geçmişine gidilmiş ve uçsuz bucaksız gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; ödeme yöntemlerinin geçmişten günümüze gelişimi ile birlikte yaygın olarak kullanılan sistemlere yer verilmiştir. Türkiye'de kartlı ödemeler ve dijitale geçişin durumu anlatılmıştır. Beşinci bölümde; Türkiye'nin Ödeme Yöntemi'nin ortaya çıkış hikayesi ile başlanarak 2016 yılından itibaren başlayan serüveni incelenmiştir. Troy ile birlikte hayatımıza giren ürünler ve güvenlik altyapısı üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde; geliştirilen“Troy karta yönelik tutum ölçeği”ile yapılan anket incelenerek uygulamaya ilişkin yöntem ile uygulama sonucundaki bulgular aktarılmıştır. Yedinci bölümde ise: çalışmanın sonucu ve elde edilen veriler ışığında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Development of Digital Payments in Turkey: Our National Example Troy”is the work consists of 7 parts. In the first part; By determining the problem, the aim and importance of the research has been tried to be revealed. In the second part; The internet and its development, which is the main source of digitalization, are included. In the third part; The history of payments has been taken with emphasis on payment methods and payment concepts, and the immense development is discussed. In the fourth part; With the development of payment methods from past to present, widely used systems have been included. Card payments and the state of the digital transition in Turkey have been described. In the fifth part; Turkey, starting from the beginning of the adventure story appeared in 2016 with outputs Payment Method was examined. With Troy, the products and security infrastructure that came into our lives were emphasized. In the sixth part; The questionnaire conducted with the developed“Troy card attitude scale”was examined and the findings of the application were conveyed with the method of application. In the seventh part; recommendations are given in the light of the results of the study and the data obtained.