Okul öncesi öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between preschool teacher candidates and communication skills with media literacy
  1. Tez No: 678263
  2. Yazar: SEYİT TURAN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada ayrıca okul öncesi öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin, onların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı'nda örgün eğitim programında öğrenim gören 223 okul öncesi öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmada veriler“Medya Okuryazarlığı Becerileri Ölçeği”,“İletişim Becerileri Envanteri”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya toplamda 223 okul öncesi öğretmen adayı katılmıştır. Bu araştırmada analizler için Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi, t-testi, Spearman ρ sıralama korelasyon katsayısı ve Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılarak çözümlenmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin anlamlı ve orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Demografik özelliklere bakıldığında ise Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon Katsayısı ve ANOVA testi sonuçlarına göre katılımcıların cinsiyetine ve 'Sosyal Medya' ve 'Eğlence' seçeneklerinde interneti kullanma amaçlarına göre medya okuryazarlık ve iletişim becerileri düzeyleri toplam puanlarının anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca okul öncesi öğretmen adaylarının sınıf düzeyi değişkeni, bilgisayara sahip olma durumları ve genel not ortalamaları pozitif ve anlamlı düzeyde farklılıklar göstermektedir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between pre-school teacher candidates' media literacy and communication skills. The study also aimed to reveal the relationship between pre-school teacher candidates' media literacy and communication skills, and whether they differ significantly according to demographic. The study group of this research consists of 223 pre-school teacher candidates who study in the formal education program of Akdeniz University, Faculty of Education, Department of Primary Education, Preschool Education Department in the 2019-2020 academic year. The data in the study are loaded with“Media Literacy Skills Scale”,“Communication Skills Inventory”and“Personal Information Form”. A total of 223 pre-school teachers participated in the study. In this study, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, t-test, Spearman ρ sequence correlation coefficient and Pearson product moment correlation coefficient were used for analysis. As a result of the findings obtained from the analyzes, it was determined that the relationship between pre-school teacher candidates' media literacy and communication skills was significant and at a medium level. Considering the demographic characteristics, it was concluded that the total scores of media literacy and communication skills did not differ significantly according to the gender of the participants and their purpose of using the internet in 'Social Media' and 'Entertainment' according to the results of Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Correlation Coefficient and ANOVA test. In the study, also, the classroom level variable of pre-school teacher candidates, their status of having a computer and their general grade point averages show positive and significant differences. The findings were discussed in the light of the literature, and suggestions were made for the limitations of the study and for future research.