Türkiye'deki bankaların logo ve amblemlerinin tarihsel süreçteki değişimlerinin grafik tasarım açısından incelenmesi
The analysis of the logos and emblems of the banks in Turkey in terms of graphic design methods
- Tez No: 678264
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Anadolu topraklarında uzun yıllardır var olan bankacılık sektörü, müşteri ve hizmet odaklı bir sektördür. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bankacılıkta kimlik ve imaj oluşumu, müşteri tercihlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Görsel kimliğin en dikkat çekici parçası olan logo, bankaların müşterilerine sağladıkları güven ve hizmet kalitesini tamamlayan en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın kapsamını, Türkiye'de faaliyette bulunmuş ya da bulunmakta olan on önemli bankanın logo değişimleri ve analizleri oluşturmaktadır. Bu bankaların logolarında, görsel kimliklerinde tasarım ilke ve unsurları nasıl kullandıkları, bu sayede nasıl bir kurum anlayışına sahip oldukları, geçirdikleri tarihsel süreçte kurumsal kimliklerini nasıl yansıttıklarını tespit edilmiştir. Çalışmada amacına uygun olarak betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Veriler doğrultusunda banka görsel kimliklerinin geçmişten bugüne uğradıkları değişim sırasıyla verilmiştir. Çalışma sonucunda bankaların genellikle modernleşmek ya da yeni yapılan ortaklığı duyurmak amacıyla logolarını değiştirdikleri; amblemlerinde farklılık gösterseler de kurumsal renk olarak genellikle mavi, yeşil ve kırmızıyı tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which has existed in Anatolia for many years, is a customer and service oriented sector. Identity and image creation in banking, where competition is intense, greatly affects customers' preferences. The logo, which attracts attention to itself, has become one of the most important visual identity factors complementing to the trust and the service the banks provide. The context of this text is the significant changes in top ten banks' logos in Turkey and their analysis. It has been determined how these banks use design principles and elements in their logos and visual identities, what kind of corporate culture they have, and how they reflect their corporate identity in their historical process. Descriptive research model was used in this study in accordance with its purpose. The changes in the visual identities of the banks have been given in order from past to present by feeding them with the images. It has been discovered that the banks change their logos to modernize their images or announce a new partnership. Even if their emblems differ from each other, it has been seen that generally they have preferred red, blue and green as dominant branding colors.