Mayıs 1996 Türkiye Kanada, Hindistan ve Yeni Zelanda deprem yönetmeliklerinin ile deprem yatay yükü hesabı açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 67828
  2. Yazar: HASAN GÜRKAN YENİPAZARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İLHAN BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Mayıs 1996 Türkiye Deprem Yönetmeliği deprem yatay yük hesabı açısından incelenmiş ve Kanada, Hindistan, Yeni Zelanda deprem yönetmeliklerindeki deprem yatay yük hesap yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. İncelenen her ülke yönetmeliğinde verilen parametre ve katsayılar, tablolar halinde düzenlenip karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Deprem yatay yük hesap yöntemlerinden“Eşdeğer Statik Hesap Yöntemleri”ağırlıklı olarak verilmiştir. Çalışmanın sonunda sayısal bir örnek incelenen her bir yönetmeliğe göre çözülerek sonuçlan karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Uluslararası bir yönetmelik oluşturulmasına bir katkıda bulunmaktır. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler, Uluslararası bir yönetmeliğin hazırlanmasının o kadar da zor olmayacağını göstermektedir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,“Turkey Earthquake Regulation May 1996”has been investigated on the subject of horizontal loads of earthquake, and compared with the regulations of Canada, India and New Zeeland, base on the horizontal loads calculation methods. All the parameters, factors, coefficients and tables were given in comperable shape, for above mentioned countries regulations which were investigated. Especially the“Equal static calculation method”had been explained on the“Erthquake horizontal loads calculation methods.”End of this study, with a numeric example, for the calculations and result were given comparatively in accordance with the above mentioned countries regulations. The purpose of this study is, to give a help the production of an International Regulation about the earthquakes. These investigations and evaluations shows us that is,“To prepare such as an International Regulation, is not so difficult.”Vffl