Depremden hasar görmüş yapıların onarımı ve güçlendirilmesi
  1. Tez No: 67829
  2. Yazar: HASAN TAMER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İLHAN BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yapılar, ekonomik ömürleri boyunca bir veya birkaç kez deprem etkilerine maruz kalabilirler.önemli deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde bulunan yurdumuzda da oldukça sık olarak deprem etkileri sözkonusu olmaktadır. Proje ve imalat aşamasında ilgili yönetmeliklere uyulmayan yapılarda deprem etkileri altında önemli basarlar görülmektedir.Bununla birlikte yüksek şiddetde deprem etkilerine maruz kalan yapılarda da -yönetmeliklere uyulmuş olsa dahi - çeşitli hasarlara rastlanmaktadır.Her şiddetdeki deprem etkisini hiç hasar gömleksizin atlatacak rijitlikte bir yapının inşası teknik olarak mümkün olsa dahi maliyeti düşünüldüğünde oldukça zor, hatta ekonomisi çok iyi olan ülkelerin dahi altından kalkamayacağı bir durumdur.Dolayısıyla şiddetli deprem etkilerine maruz katan bir yapıda bazı hasarlara önceden razı olunmaktadır. Yapı, ömrü boyunca bir veya iki kez karşılaşabileceği şiddetli deprem etkileri alanda hasar görmeli ancak kesinlikle yıkılmamalıdır. Hasar gören yapılarda, hasarın büyüklüğüne bağlı olarak bazı durumlarda onarım ve güçlendirme bazı durumlarda ise yıkıp yeniden inşa etme daha ekonomik olabilmektedir.Bu arada zaman faktörü de çok önemlidir. Hasarların onarımı ve yapıların güçlendirilmesinde kullanılan yöntemler ve malzemeler oldukça çeşitlidir.Bu çalışma hazırlanırken faydalanılan kaynaklarda da kesin yargılara rastlanmamıştır.Bu durumun başlıca sebepleri arasında şunlar sayılabilir: -Hasar tespiti ve gerçek hasarın belirlenmesinde karşılaşılan zorluklar, -Onarım ve güçlendirme sırasında karşılaşılabilecek ortam şartlarındaki farklılıklar, -Onarım ve güçlendirme ekibinin bilgi birikimi ve tecrübelerinin durumu, -Onarım ve güçlendirme işinden sonra, yapı elemanlarında meydana gelebilecek davranış değişiklerinin tesbitindeki zorluklar, -Bölgelere göre değişen ekonomik koşullar ve maliyet, -Onarım ve güçlendirme işi için tanınan süre, -Ve daha sayabileceğimiz pek çok sebepten ötürü onarım ve güçlendirme işi ile ilgili kesin yargılara varmak oldukça zordur.Bu çalışmada da kullanılabilecek yöntem ve malzemeler hakkında detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Structures can encounter earthquake impacts once or more than once in their life. In our country that is being located on Alp-Himalayas fault tine, which, is one of the most important fault lines, earthquake impacts are available. Some important damage can be met in the structures mat were constructed without obeying the construction rules in their project and production levels. Hovewer some damage can also be seen in the structures that have been affected by the hazardous earthquake forces, even if they have been built according to the rules of construction.This damage is acceptable and expectable, because making very rigid structures mat resisted even hazardous earthquake cost too much and people can hardly afford mis cost. Structures can be damaged by the hazardous earthquake forces, that it encounters once or twice in their life, but it should never been collapsed totally. In some conditions, according to the level of damage, knocking the buildings down can be more economical than the repair, or sometimes, repair can be more economical.By the way, process and time is very important before the decision about the building. The materials and methods of repair and reinforcement of the damaged structures are quite various and there is no certainty about the choice of materials and methods.The reasons of this uncertainty are ; -The difficulties that have been met during the find of the damage level and real condition of the structure, -The differents of the conditions and region during the repair and reinforcement, -Experience, well information and background of the repair and reinforcement team, -The changes between the behaviour of the structural parts of the building and difficulties on estimating them, -Economic conditions and cost mat varies according to the region, -Time and process of the work, -And other reasons that we can count about the work,it is highly difficult to have certainty about that. Some information about materials and methods of repair and reinforcement of earthquake damaged structures are tried to be given in this study..'JX