Granit esaslı karo seramiklerin gözenekli yapıda üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of granite based tile ceramics in a pore-shaped structure
- Tez No: 678295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada porselen stoneware karoların yapısında gözenek oluşturarak üretilip izolasyon özelliği kazandırılması amaçlanmıştır. Porselen stoneware bünyesinde gözenek oluşturmak için önceki araştırma geliştirme çalışmaları kapsamında, porselen stoneware türü seramik üretim atıklarından yalıtım malzemesi olarak geliştirilen ve patent koruması altında olan inorganik esaslı seramik tozu gözenek oluşturucu ajan olarak kullanılmıştır. Hazır halde temin edilen porselen stoneware bünyesine %3, %6,%9 ve %12 oranlarında gözenek oluşturucu toz ilave edilmiştir. Hazırlanan numuneler 1200 °C'de sinterleme işlemine tabi tutulduktan sonra karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deney sonuçları incelendiğinde, gözenek oluşturucu ajan ilave edilen bünyede yoğunluk değerleri 2,3 g/cmᵌ değerinden yaklaşık olarak 1,2 g/cmᵌ değerine düştüğü gözlemlenmiştir. Su emme değerleri kontrol edildiğinde bünyede oluşturulan gözeneklerin kapalı gözenek şeklinde oluşturulduğu anlaşılmıştır. Bünyeye gözenek yapıcı ajan ilavesi olmadan önce yapının genleşme katsayısı 793 °C'de 7,68 x10¯⁶ iken bu değer bünyeye %9 oranında gözenek yapıcı ajan ilave edildiğinde 7,01 x10¯⁶ şeklinde ölçülmüştür. Aynı şekilde %15 pomza minerali içeren bünyenin sonuçları incelendiğinde 1200 °C sıcaklıkta sinterlenen numunenin yoğunluk değeri 2,24 g/cmᵌ iken su emme değeri %50 oranında çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yapı içerinde kapalı gözenek oluşturulması başarılmış ve bünyeye izolasyon özelliği kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce pores in the structure of porcelain stoneware tiles and to provide insulation properties. Within the scope of previous research and developmentel studies, inorganic-based ceramic powder, which was developed as an insulating material from ceramic production wastes and which is under patent protection, was used as a pore-forming agent. 3%, 6%, 9% and 12% pore-forming powder was added to the ready-made porcelain stoneware body. After the samples were sintered at 1200 ° C, the characterization processes were carried out. When the results of the experiments are examined, it was observed that the density values in the body to, which the pore forming agent was added, decreased from 2,3 g/cmᵌ to approximately 1,2 g/cmᵌ. When the water absorption values are controlled, it is understood that the pores formed in the body are formed as closed pores. While the expansion coefficient of the structure was 7,68 x10¯⁶ at 793 C ° before the pore-forming agent was added to the body, this value was measured as 7,01 x10¯⁶ when 9% pore-forming agent was added to the body. Likewise, when the results of the body containing 15% pumice mineral were examined, the density value of the sample sintered at 1200 ° C was 2,24 g / cmᵌ, while the water absorption value was 50%. According to the results obtained, the formation of closed pores in the building has been achieved and the structure has been gained the feature of the insulation.